Հարցազրույց10:41, 24 Ապրիլ 2023
Վիկտոր Ռաևսկի. «Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից հրաժարվելը հայ ժողովրդի ինքնության ոչնչացումն է»
«Օսմանյան կայսրության և այսօրվա Թուրքիայի ու Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունների միջև զուգահեռները համարում եմ բավականին հիմնավորված»:
Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում ասաց ռուս հայտնի փորձագետ Սևծովյան-Կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, ՌԳԱ Պրիմակովի անվան համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ազգային հետազոտական ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վիկտոր Նադեին-Ռաևսկին:
«Հայաստանի և Արցախի ղեկավարության թույլ տված սխալների հետևանքով հայերը պարտվեցին պատերազմում: Լաչինի միջանցքի փակումն անկասկած նպատակ ունի ճնշել Ղարաբաղի ժողովրդին, բարդացնել այնտեղի քաղաքացիների կյանքը, ովքեր նորից վերադարձել են հայրենի Արցախ, քանի որ այնտեղ առկա է ռուսական խաղաղապահ զորախումբ, որը, ցավոք, ունի սահմանափակ լիազորություններ։
Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը հնարավորինս դժվարեցնում հայերի կյանքը իրենց իսկ հայրենիքում։ Բայց այստեղ գլխավորն այն է, որ Ադրբեջանը վճռականորեն հայտարարում է, որ կարգավիճակի հարցն արդեն լուծված է։ Ոչ մի նման բան չկա, կարգավիճակի խնդիր դեռ կա, և հարցը չի վերացել: Իհարկե, Օսմանյան կայսրության ցեղասպան քաղաքականության և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքականության միջև զուգահեռները կան»:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցին՝ զրուցակիցը նշեց, որ երբ խոսում են Հայոց ցեղասպանության մասին, չպետք է մոռանալ հույների ու ասորիների մասին, որոնք ևս մեծ կորուստներ են կրել։
«Մենք գիտենք, որ Օսմանյան կայսրությունում 1.5 միլիոն հայ է կոտորվել: Կոտորված ասորիների թիվը կազմել է 30.000, իսկ հույներինը՝ 60.000։ Ասորիների մի մասը փրկվել է Ռուսաստանում և, բարեբախտաբար, այժմ ասորի ժողովուրդը ազգային վերածննդի շրջան է ապրում։
Մյուս ժողովուրդը, որը տուժել է թուրքերի ձեռքից, հույներն են։ Բայց ի տարբերություն հույների՝ թուրքերը ասորիների ու հայերի հետ պատերազմական գործողությունների մեջ չէին»,- նշեց Ռաևսկին՝ հավելելով, որ Օսմանյան կայսրությունում այն ժամանակ գործում էր 31 հանձնաժողով, որը զբաղվում էր հայկական և հունական լքված գույքի թուրքացմամբ։
«Թուրքերը քրդերին օգտագործում էին վերոհիշյալ ժողովուրդներին ոչնչացնելու համար, և բոլոր գործողությունները ղեկավարում էր տխրահռչակ եռյակը՝ Թալեաթ փաշան (1874-1921), Էնվեր փաշան (1881-1922) և Ջեմալ փաշան (1872-1922), որոնք 1913թ. պետական հեղաշրջումից անմիջապես հետո իրենց ձեռքում կենտրոնացրեցին իշխանությունը: Երեք ոճրագործ, որոնք իսկապես զբաղված էին հայերի ոչնչացմամբ։ Իսկ Թալեաթի հեռագրերը վկայում են, որ բոլոր գործողությունները պետական մակարդակով են տեղի ունեցել».- նշեց փորձագետը։
Ռաևսկին նաև հիշատակեց 2019թ. հրատարակված թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամի «Սպանության հրամաններ» գրքի ռուսերեն թարգմանության մասին։
«Այնտեղ Թալեաթից հեռագրեր կան Հալեպում 4000 հայ որբերի մասին, որոնք կորցրել էին իրենց ծնողներին։ Թաներ Աքչամը. մեջբերելով Թալեաթի հեռագիրը, նշում է, որ ոճրագործի հրամանով, չորս տարեկանից ցածր երեխաներին տեղավորեցին թուրքական կացարաններում, որպեսզի նրանք հետագայում չիմանան իրենց հայ լինելու մասին: Իսկ ավելի մեծերին՝ ուղարկեցին Տեր Զոր, ինչը հավասարազոր էր մահվան»։
Ռաևսկին փաստեց, որ Հայոց ցեղասպանության եղելիությունը հաստատվել է հազարավոր փաստաթղթերով և տարբեր երկրների որոշ պաշտոնյաների կողմից, քանի որ նույնիսկ նրանց է զարմացրել թուրքերի վայրագությունները:
«Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունը ժխտում է Հայոց ցեղասպանության փաստը, թուրքերը փորձում են դա վերագրել ուրիշներին: Օրինակ, որ «ամեն ինչի մեղավորը հրեաներն են, որ իրենք են արել, իսկ թուրքերը մեղավոր չեն». Սա իրականում անհեթեթություն է:
Թուրքիայում տարածված տեսություն կա, որ իբր ցեղասպանությունը կազմակերպել է հրեական աղանդ հանդիսացող սաբաթայների՝ «դյոնմեների» համայնքը: Ասում են, որ նրանցից ոմանք եղել են երիտթուրքերի շարքերում։ Դե, սա թուրքերի համար շատ հարմար տեսություն է, որի վրա փորձում է հենվել թուրքական վերնախավը։
Ես փորձեցի Թուրքիայում այս աղանդի մասին գրքեր գտնել, բայց չգտա, քանի որ դրանք սպառված էին: Սա խոսում է այն մասին, որ այս տեսությունը շատ տարածված է թուրքերի շրջանում»,- նշեց նա:
«Ի վերջո, պետք է փաստել, որ թուրք բնակչությունը պատրաստ չէ ընդունել իր նախնիների գործած հանցագործությունն։ Ավելին, մենք հիշում ենք, որ Էրդողանն թուրք-հունական լարվածության ժամանակ, սպառնում էր հույներին նոր ցեղասպանությունով։ Սա շատ կարևոր հանգամանք էր։ Նա հույներին հիշեցրեց Զմյուռնիայի կոտորածի մասին:
Այսպիսով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դատապարտման խնդիրը մնում է սուր և չափազանց կարևոր հարց։ Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից հրաժարումն՝ հայերի ինքնության ոչնչացումն է, քանի որ սա է, որ միավորում է աշխարհի բոլոր հայերին, այն է՝ հասնել արդարության»,- նշեց նա:

Интервью11:48, 21 Апрель 2023
«Параллели между геноцидиальной политикой Османской империи и нынешней политикой Турции и Азербайджана схожи», - об этом в беседе с Ermenihaber.am сказал Старший научный сотрудник ИМЭМО им. Е.М. Примакова РАН, директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского  региона им. В.Б. Арцруни Виктор Надеин-Раевский.
Касаясь блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, эксперт отметил:
«Безусловно, данное попытка направлена на удушение жизни народа Карабаха, осложнение жизни тех граждан, которые вернулись в свой родной Арцах, поскольку там есть российский миротворческий контингент. Однако беда в том, что у миротворцев ограниченные полномочия. Мы видим как Азербайджан максимально осложняет жизнь армян на своей родине. Но главное здесь то, что Азербайджан категорически заявляет, что вопрос статуса уже решен. Ничего подобного!  Вопрос статуса есть, и проблема не исчезла. В результате ошибок армянских  руководств армяне проиграли войну. Но главное то, что параллели между геноцидиальной политикой Османской империи и нынешней политикой Турции и Азербайджана схожи.  Когда мы говорим о Геноциде армян, мы должны не забывать про греков и ассирийцев, которые тоже понесли большие потери.
Мы знаем что в Османской империи вырезали 1.5 млн армян, а вот число вырезанных ассирийцев составило 30.000, а  греков 60.000. Часть ассирийцев были спасены в России, но мы можем смело утверждать, что ассирийцев почти полностью уничтожили, но к счастью сейчас ассирийский народ испытывает период национального возрождения.Добавлю еще, что в Османской империи была 31 комиссия  по тюркизации брошенной армянской и греческой собственности.
Другой народ, который пострадал от рук турков - греки. Но разница в том, что с армянами и ассирийцами не было войны. Турки также использовали курдов, чтобы уничтожить вышеуказанных народов, и руководила всеми действиями   тройка высокопоставленных чиновников Османской империи, которая вскоре после государственного переворота в 1913 году сосредоточила в своих руках всю полноту власти в стране. Триумвиры — Талаат-паша (1874—1921), Энвер-паша (1881—1922) и Джемаль-паша (1872—1922), которые реально занимались уничтожением армян. И телеграммы Талаата свидетельствуют о том, что все действия — результат государственной политики.
В 2019 г. вышел русский перевод книги турецкого известного историка Танера Акчама —''Приказы убивать''. Там приводятся телеграммы Талаата  об армянских сиротах в Алеппо,  где скопилось 4.000 детей, потерявших  родителей.   Танер Акчам привел часть этих телеграмм, в том числе указания Талаата чиновникам – что делать в Алеппо с армянскими сиротами. А там было более полутора тысяч армянских детей сирот только в одном из приютов. По мнению Талаата, тех, кому было меньше четырех лет нужно распределить по турецким приютам, потому что их можно отуречить и они не будут помнить своих родителей. При этом всех, кто старше – этапировать в Дейр Эз Зор, что было равнозначно  смертному приговору.
Это преступление было подтверждено тысячами документами и со стороны некоторых чиновников из различных стран, поскольку даже их поразило зверства турков в отношении армян».
Касаясь политики отрицания Турции, эксперт добавил:
«Нынешняя власть Турции отрицает факт Геноцида армян, турки пытаются списать на кого угодно, выдумывают, что ''во всем виноваты евреи, что это они все сделали, а турки не виноваты''. Это на самом деле очень смешно».
По его словам, сейчас в Турции есть популярная теория, что якобы геноцид устроила каббалистическая секта магометанствующих саббатианцев, вышедшая из иудаизма, основанная Якобом Кверидо - Дёнме. Поговаривают, что якобы некоторые из них были в рядах младотурков. Ну это очень удобная теория для турков, на которую пытаются опереться турецкая элита.
«Я пытался в Турции найти книги об этой секте, но не нашел, поскольку они были раскуплены.  Это говорит о том, что данная теория очень популярна у них»,- отметил он.
«В конце хотел бы добавить, что все-таки турецкое население не готово признать преступление  своих предков. Более того, мы помним, что сам Эрдоган во время греко-турецкого обострение пригрозил новым геноцидом. Это был очень важный момент. Он разразился угрозами в адрес Греции, напомнив об одной из самых мрачных страниц двусторонних отношений - массовых убийствах греков и армян в Смирне (нынешний Измир) в сентябре 1922 года.
Да, там была жуткая резня. Уничтожалось мирное население. Сохранились страшные фотографии людей с отрубленными головам. Тогда, после Первой мировой, в 1919 году началась греко-турецкая война, которая в турецкой историографии называется “войной за независимость’’. Большую помощь туркам тогда оказали Советская Россия и, между прочим, Советская Украина. От Украины помощь Турции тогда оказывал известный советский военачальник Михаил Фрунзе. Советское руководство направило правительству Мустафы Кемаля Ататюрка 10 млн рублей золотом, более 33 тысяч винтовок, в том числе со складов Кавказской армии, к тому времени уже не существовавшей, около 58 млн патронов, 327 пулеметов, 54 артиллерийских орудия, более 129 тысяч снарядов и много чего еще».
По мнению Раевского,  в подготовке турецких войск и разработке операций принимали участие советские военные. Недаром на памятнике Ататюрку в Стамбуле рядом с ним изображены будущий маршал Советского Союза Климент Ворошилов и тогдашний постоянный представитель Советской России в Турции Семен Аралов.
«А в карабахской войне мы видели, что сделал турецко-азербайджанский тандем: убийство мирных жителей, привлечение афганских и сирийских исламистов, террористов, которые конечно после войны уехали из захваченных Азербайджаном земель.
Таким образом, вопрос признания Геноцида армян, его осуждения  остается острым и крайне важным.
Отказ от идеи признания Геноцида армян является разрушением  идентичности армянского народа, потому что, это то, что объединяет всех армян мира».