Հարցազրույց14:55, 09 Հունվար 2023
Հունվարի 3-ին Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ և ավագ խորհրդական Իբրահիմ Քալընը թուրքական NTV հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում ակնհայտ մտահոգություն է հայտնել Իրան-Հայաստան համագործակցության որոշ դրվագների առնչությամբ։
«Իրանի հայաստանամետ դիրքորոշումները, հայտարարությունները տխրեցնում են ինչպես ադրբեջանական կողմին, այնպես էլ՝ մեզ։ Մենք այս մասին ևս խոսում ենք իրանական կողմի հետ և ցանկանում ավելի մանրամասն խոսել», - հայտարարել է Իբրահիմ Քալընը՝ ընդգծելով, թե Հարավային Կովկասի խաղաղությունն ու կայունությունը կախված է այն առողջ հաղորդակցումից, որը հաստատելու են Թուրքիան, Ադրբեջանը, Իրանը, Հայաստանը և նաև Վրաստանը։
Ավելին՝ Թուրքիայի նախագահի խոսնակն ակնարկել է Իրան-Ադրբեջան լարվածությունը, որը, ինչպես ցույց տվեց 2022 թվականը, որոշակիորեն աճ գրանցելու միտում ունի, առաջիկայում եռակողմ՝ այն է պաշտոնական Անկարայի մասնակցությամբ որևէ հարթակում առավել կենտրոնացված և մանրամասն քննարկելու մտադրության մասին։
«Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ, թուրքագետ Էլյա Հարությունյանի կարծիքով՝ Քալընի խոսքերը վկայում են այն մասին, որ Անկարան Հարավային Կովկասում իր ազդեցությունը մեծացնելու և դիրքերն ամրապնդելու համար այս դեպքում որպես պատրվակ օգտագործելու է Ադրբեջան-Իրան հարաբերություններում առկա խնդիրները, որոնց թվի աճն էլ ուղիղ համեմատական է Հայաստանի դեմ Բաքվի պահանջների շարունակմանը։
«Թուրքիան այդ նախաձեռնությամբ, որը, հնարավոր է ներկայացնի որպես «միջնորդական», փորձելու է կանխել Իրանի ակտիվությունը Հարվային Կովկասում»,- Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում նշեց փորձագետը։
Տարածաշրջանային քաղաքականության հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանը նույնպես ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ Թուրքիան Արցախյան 44-օրյա պատերազմի, ՌԴ-Ուկրաինա ճգնաժամի հետևանքներով Հրվ․ Կովկասում սեփական շահերը բավարարելու համատեքստում արդեն բացահայտ և ակտիվ մրցակցության մեջ է Իրանի և Ռուսաստանի հետ։
«Չնայած Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրա արդյունքներով Թուրքիան և նաև Ռուսաստանը հաջողեցին Իրանին դուրս թողնել տարածաշրջանային զարգացումներից՝ Իրանն այժմ, օգտվելով ուկրաինական ճակատում առաջացած բարդությունների պատճառով մեր տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի որոշակի թուլացումից, փորձում է վերադառնալ զարգացումների կիզակետ։ Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ունեցող այնպիսի հարցերում, ինչպիսիք են Հայաստան-Իրան սահմանի անփոփոխելիությունը և հետևաբար նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծի տապալումը, բարձրաձայնելով հստակ դիրքորոշում՝ Իրանը փորձում է ամրապնդել դիրքերը Հայաստանում, ինչպես նաև, կրոնական գործոնի օգտագործմամբ, ակտիվանալ Ադրբեջանում՝ այդպիսով մնալով մեր տարածաշրջանում»,- այս մասին Արմեն Պետրոսյանը նշեց Ermenihaber.am-ին տված մեկնաբանությունում։
Փորձագետը միաժամանակ ընդգծեց, որ թուրք-ադրբեջանական դաշինքը հստակ մեխանիզմներ է գործարկում Իրանի հավակնությունները զսպելու համար՝ հավելելով, որ Իբրահիմ Քալընի հայտարարությունը դիտարկելի է քաղաքական մեխանիզմների գործարկման հարթությունում, իսկ 2022-ի դեկտեմբերին ականատես ենք եղել նաև ռազմական հարթությունում այնպիսի քայլերի, ինչպիսին էր Ադրբեջան-Իրան սահմանին Թուրքիա-Ադրբեջան երկկողմ զորավարժությունը և դրանով տրված ուղերձն առ այն, որ դա նաև ուղղված է Իրանի դեմ։
Հատկանշական է, որ հատկապես վերջին շրջանում թուրքական մերձիշխանական լրատվամիջոցները, և սյունակագիրները ևս, ակտիվ հակաիրանական թեզեր տարածելուն զուգահեռ, շեշտում են Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ավելի մեծ դերակատարում ստանձնելու հեռանկարի և հաճախ նաև անհրաժեշտության մասին։
Թուրքական այնպիսի լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են Haber7-ը, YeniAkit-ը, Milliyet-ը, հրապարակում են հոդվածներ և լրատվանյութեր, որոնցում Թեհրանը մեղադրվում է Հայաստանին և հայերին աջակցելու, Ադրբեջանի դեմ հրահրելու և անգամ զինելու մեջ։ Իրանը ներկայացվում է, որպես «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը դեմ հանդես եկող հիմնական կողմերից մեկը և որպես նրա հիմնական մտահոգության պատճառ է ներակայացվում վախն այն բանից, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան ազդեցիկ կդառնան տարածաշրջանում։ Մինչդեռ երկրորդական են ներկայացվում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմամբ Թեհրանի համար ծագելիք խնդիրները՝ Սև ծով և ՌԴ հասնելու հետ կապված։ Երկրորդական են ներկայացվում նաև Հարավային Կովկասում ունեցած Իրանի թեկուզև ոչ մեծ ազդեցությունը և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի տարանցիկ երկիր լինելու իր նշանակությունը կորցնելու հետ կապված հարցերը։
Ինչպես վերոնշյալ հարցազրույցում հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսնակը, առաջիկա շաբաթներին Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսին այց է կատարելու Թուրքիա։
Հունվարի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Ասիայի խորհրդարանական վեհաժողովի 13-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Թուրքիա է մեկնել նաև Իրանի խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։ Այցի շրջանակներում նա նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պաշտոնակիցների հետ եռակողմ հանդիպմանն է մասնակցելու:
Ըստ Էրդողանի՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը հասել են խաղաղության ճանապարհի վերջին կետին
Էրդողանը գոհ է Հարավային Կովկասի շուրջ տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից
Թուրքիայում գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցապետին ցանկանում են զրկել անձեռնմխելիությունից
Թուրքիայի խորհրդարանի ղեկավարությանը մի շարք ընդդիմադիր պատգամավորների անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին պահանջով դատավարական 11 ամփոփում է ներկայացվել:
Թուրքիան ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման որոշումը
Նշենք, որ ԵԱՀԿ նախարարների խորհուրդը որոշում էր կայացրել փակել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և դրան կից կառույցները:

Политика16:16, 10 январь 2023
3-го января пресс-секретарь и главный советник президента Турции Ибрагим Калин в прямом эфире турецкого телеканала НТВ выразил свою обеспокоенность относительно ирано-армянского сотрудничества.
«Проармянские позиции и заявления Ирана огорчают  азербайджанскую сторону и нас. Мы также это обсуждаем  с иранской стороной и хотим обсудить более подробно", - заявил Ибрагим Калин, подчеркнув, что мир и стабильность на Южном Кавказе зависят от той коммуникации, которую наладят Турция, Азербайджан, Иран, Армения и Грузия.
Более того, пресс-секретарь президента Турции намекнул на намерение обсудить ирано-азербайджанскую напряженность в ближайшее время в трехстороннем порядке, более целенаправленно и подробно . Как показал  2022 год, напряженность между двумя странами имеет определенную тенденцию к нарастанию.
По словам эксперта центра «Орбели», тюрколога Эльи Арутюнян, слова Калына свидетельствуют о том, что Анкара будет использовать существующие проблемы в азербайджано-иранских отношениях как предлог для усиления  влияния и укрепления своих позиций на Южном Кавказе. По сути по мере нарастания проблем в азербайджано-иранских отношениях Баку продолжает предъявлять требования к Армении.
«Хотя в ходе 44-дневной арцахской войны и Турции, а также России удалось выдавить Иран из регионального развития, теперь уже Иран, воспользовавшись ослаблением позиций России в нашем регионе из-за осложнений на украинском фронте , пытается вернуться в эпицентре событий.
В жизненно важных для Армении вопросах, таких как неизменность армяно-иранской границы и, следовательно, также провал проекта «Зангезурский коридор», Иран выражая четкую позицию  пытается укрепить свои позиции в Армении, а также, используя религиозный фактор, активизироваться в Азербайджане, таким образом, оставаясь в нашем регионе, – об этом в беседе с  Ermenihaber.am упомянул Армен Петросян.
В то же время эксперт подчеркнул, что турецко-азербайджанский альянс запускает четкие механизмы по сдерживанию амбиций Ирана, добавив, что заявление Ибрагима Калына прослеживается в плане запуска политических механизмов, и в декабре 2022 года мы также были свидетелями таких шагов в военном поле, как Азербайджан-Иран, двусторонние турецко-азербайджанские учения на границе и переданное ими сообщение о том, что они также направлены против Ирана.
Примечательно, что, особенно в последнее время, проправительственные турецкие СМИ и колумнисты наряду с активно распространяемыми антииранскими тезисами подчеркивают перспективу, а зачастую и необходимость усиления роли Турции на Южном Кавказе.
Турецкие СМИ, такие как Haber7, YeniAkit, Milliyet,часто  публикуют статьи и новостные материалы, в которых Тегеран обвиняется в поддержке Армении и армян, подстрекательстве против Азербайджана. Иран представлен как одна из основных сторон, противостоящих открытию «Зангезурского коридора», и его главная проблема – опасения, что влияние Азербайджана и Турции в регионе увеличится . Между тем проблемы, которые возникнут у Тегерана с открытием так называемого «Зангезурского коридора», связанные с выходом к Черному морю и России, преподносятся как второстепенные. Влияние Ирана на Южном Кавказе, пусть и незначительное, и вопросы, связанные с утратой его значения в качестве транзитной страны проекта «Один пояс, один путь», также представлены как второстепенные.
Как заявил в вышеупомянутом интервью пресс-секретарь президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, президент Ирана Ибрагим Раиси посетит Турцию в ближайшие недели.
9 декабря стало известно, что для участия в 13-й сессии Азиатской парламентской ассамблеи в Турцию также отправится спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф. В рамках визита он также примет участие в трехсторонней встрече с официальными лицами Азербайджана и Турции.