Քաղաքական12:10, 15 Նոյեմբեր 2022
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հետախուզական ծառայությունների ղեկավարները բանակցություններ են անցկացրել Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում։ Այդ մասին հայտնում է «Reuters»-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Բանակցություններում ամերիկյան կողմից ներկայացել է Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Ուիլյամ Բըրնսը, իսկ ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը։
Տեղեկությունը հաստատվել է Կրեմլի և Սպիտակ տան կողմից: Թեև թուրքական մամուլը պնդում է, որ այդ հանդիպմանը քննարկվել է Ուկրաինայի հարցը, բայց ըստ Սպիտակ տան հայտարարության՝ Ուկրաինայի հարցը չի քննարկվել, խոսվել է միայն միջուկային անվտանգության և կալանավորված ամերիկացիների վերաբերյալ:
Ըստ թուրքական մամուլի՝ հանդիպումը տեղի է ունեցել Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպության Անկարայի գրասենյակում։

Политика16:53, 15 Ноябрь 2022
Директор ЦРУ Уильям Бернс и директор Службы внешней разведки Сергей Нарышкин обсудили на встрече в Турции необходимость сохранения каналов связи между двумя странами. Об этом Bloomberg рассказал представитель Совета нацбезопасности США Джон Кирби.
"Они обсудили сохранение открытыми каналов связи с Россией по вопросам, которые затрагивают будущее нашей безопасности. (...) На встрече в Анкаре речь шла об обычных каналах связи с Россией, которые остаются открытыми", - сказал он.
Он подчеркнул необходимость ведения диалога с Россией "во избежание каких-либо просчетов".
14 ноября CNN со ссылкой на представителя Совета нацбезопасности США сообщил, что Бернс и Нарышкин также обсуждали ситуацию с отбывающими заключение в России американскими гражданами и "ядерные риски".