Քաղաքական13:00, 04 Հոկտեմբեր 2022
Պրահայում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպելու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Այդ մասին հայտնում է թուրքական իշխանամետ «Sabah» լրատվամիջոցը, որը «Էրդողանի խոսափողը» լինելու համբավն ունի։
Ըստ աղբյուրի՝ Էրդողանը Փաշինյանին ուղերձներ կհղի՝ կապված Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններիս հանդիպումները տեղի ունենան ոչ թե երրորդ երկրներում, այլ Թուրքիայում և Հայաստանում:
Ակնկալվում է, որ Էրդողանը նաև կխոսի Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ վերջնական խաղաղության պայմանագիր կնքելու հարցերի շուրջ:
Ըստ «Sabah»-ի՝ սպասվում է, որ Էրդողանի օրակարգում կլինի նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու հարցը:

Политика13:30, 04 Октябрь 2022
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретится с премьер-министром РА Николом Пашиняном в рамках саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Праге. Об этом сообщило турецкое проправительственное СМИ «Sabah», имеющее репутацию «рупора Эрдогана».
По информации издания, в ходе встречи Эрдоган обсудит с Пашиняном турецко-армянские отношения, в том числе возможность проведения встреч спецпредставителей не в третьих странах, а в Турции и Армении.
Ожидается, что Эрдоган также обсудит вопросы заключения окончательного мирного договора с Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает «Sabah», ожидается, что в повестке Эрдогана также будет включен вопрос реализации так называемого «Зангезурского коридора» в кратчайшие сроки.