Հոդված17:17, 15 Սեպտեմբեր 2021
Սեպտեմբերի 9-ին թուրքական մեդիա տիրույթում հրապարակվեց 2 տեղեկություն, որոնք կարևոր ազդակներ են պարունակում Սիրիայում Թուրքիայի քայլերի հաջորդականության տրամաբանության մասին՝ բացահայտելով վերջինի իրական քաղաքական նպատակները:
Ըստ այդմ՝ թուրքական լրատվամիջոցները սեպտեմբերի 9-ին տեղեկություն են տարածել առ այն, որ Թուրքիայի կողմից հովանավորվող և ամբողջապես նրա վերահսկողության տակ գտնվող «Սիրիայի ազգային բանակի» հինգ ամենամեծ խմբավորումները՝ «Համզա», «Մութասիմ», «Սուլթան Սուլեյման Շահ», «20–րդ» դիվիզիաները և «Հյուսիսային բազեներ» բրիգադը, հայտարարել են, որ կազմելու են ռազմական նոր միավորում՝ «Սիրիայի ազատագրման ճակատ» անվամբ: Նշվել է, որ այն գործելու է «Սիրիայի ազգային բանակի» հովանու ներքո Սիրիայի հյուսիսային այն շրջաններում, որոնք գտնվում են թուրքական վերահսկողության ներքո:
Նույն օրը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Twitter-ում լուսանկար էր տարածել՝ հայտնելով, որ հանդիպել է Սիրիայի ազգային կոալիցիայի ղեկավար ընտրված Սալեմ ալ-Մեսլեթի, Սիրիայի բանակցային կոալիցիայի նախագահ Աննաս Աբդեհի և Սիրիայի ժամանակավոր կառավարության վարչապետ Աբդուլ Ռահման Մուստաֆայի հետ: «Ամբողջովին աջակցում ենք Սիրիայի ժողովրդի լեգիտիմ ներկայացուցիչ Կոալիցիային և ժամանակավոր կառավարությանը»,-նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Այս քաղաքական կառույցները ստեղծվել են սիրիական ճգնաժամի առաջին տարիներին հակակառավարական ուժերի արտաքին հովանավորների կողմից։ Հետագայում, երբ Թուրքիան ներխուժել է Սիրիայի ինքնիշխան տարածքներ, այս կազմակերպություններն ամբողջությամբ անցել են Թուրքիայի վերահսկողության տակ՝ դառնալով վերջինիս Սիրիայում քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու, սեփական շահերն առաջ մղելու գործիք:
Այսպիսով՝ Թուրքիան մի կողմից այսպես կոչված ընդդիմությանը հռչակում է որպես «Սիրիայի ժողովրդի լեգիտիմ ներկայացուցիչ» և անվերապահ աջակցություն հայտնում, մյուս կողմից վերջինի տրամադրության տակ է դնում թուրքական ԶՈւ-երի հետ համագործակցող 15-20 հազարի հասնող զինյալների, որոնք իրենց առաջնահերթությունն են համարում «ամրապնդել պետական հաստատությունների դերը» և «ուժեղացնել սիրիական ժամանակավոր կառավարության ներկայությունը»:
Այս քայլերով Թուրքիան անցում է կատարում Սիրիայի հյուսիս և հյուսիս-արևելյան շրջանները Դամասկոսից անջատելու հաջորդ փուլին: Իսկ անջատման գործընթացի մեկնարկը տրվել էր 2016թ. սկսած Թուրքիայի ԶՈւ-երի և նրա հովանավորյալ զինյալների կողմից Սիրիայի հյուսիսային շրջանների ուղղությամբ իրականացված մի շարք գործողություններով: Դրանց հաջող ավարտից հետո Թուրքիան տվյալ տարածքներում հաստատել է սեփական վարչական կառավարումը, կրթական ու դրամական համակարգերը:
Անջատման հաջորդ փուլում արդեն Թուրքիայի հովանավորյալ սիրիական ընդդիմությունն աշխարհաքաղաքական պատեհ պայմանների ստեղծման դեպքում կարող է հայտարարել որպես անկախ միավոր Սիրիայից անջատվելու որոշման մասին: Թուրքիան նման պատմական փորձ արդեն ունի: 1938թ. «անջատման», ապա նաև «միացման» սկզբունքներով Թուրքիային հաջողվել էր Սիրիայից պոկել Ալեքսանդրետի սանջակը՝ Հաթայ նահանգը, ստեղծելով առանձին պետություն, ապա, օգտագործելով հարմար քաղաքական իրավիճակը, 1939թ. այն միացրել էր սեփական տարածքին:

Политика11:46, 16 Сентябрь 2021
9-го сентября в турецких СМИ были опубликованы две информации, в которых содержались убедительные сигналы о логике последовательности шагов, предпринятых Турцией в Сирии, которые раскрывают реальные политические цели Анкары, передает Ermenihaber.am
Согласно сообщениям турецких СМИ  9-го сентября, пять крупнейших группировок Сирийской национальной армии (которая полностью находится под контролем Турции и поддерживается Анкарой) – «Хамза», «Мутассим», «Султан Сулейман Шах», «20-ый». Бригада «Северные ястребы» объявили о том, что они сформируют новое военное подразделение под названием «Сирийский Фронт освобождения». Было заявлено, что данное подроздиление будет действовать под эгидой «Сирийской национальной армии» в северных районах Сирии, которые находятся под контролем Турции.
В тот же день министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу опубликовал в Твиттере фотографию, и сообщил о том, что встретился с главой Сирийской национальной коалиции Салемом аль-Меслетом, лидером сирийской переговорной коалиции Аннас Абдехом и исполняющим обязанности премьер-министра  Абдулом Рахманом Мустафой.
«Мы полностью поддерживаем  законного представителя сирийского народа — Коалицию и временное правительство», — заявил глава МИД Турции.
Данные политические структуры были созданы в первые годы сирийского кризиса внешними спонсорами антиправительственных сил. Позже, когда Турция вторглась на суверенные территории Сирии, эти организации перешли под полный контроль Турции. По сути они стали  инструментом Анкары, чтобы турецкая сторона участвовала в  политических процессах в Сирии, тем самым продвигая свои собственные интересы.
Сперва Турция объявляет так называемую оппозицию «законным представителем сирийского народа» и выражает безоговорочную поддержку,  во-вторых, Анкара предоставляет им 15-20 тысяч боевиков, сотрудничающих с ВС Турции, которые считают своим приоритетом «усиление роли государственных институтов» и «усиление присутствия временного правительства Сирии».
Данными шагами Турция переходит к следующему этапу отделения севера и северо-восточных районов Сирии от  официального Дамаска.
Процесс отделения был начат еще в 2016 году во время военных операций турецких вооруженных сил и поддерживаемых ими боевиков в северных регионах Сирии. После их успешного завершения Турция создала на этих территориях свою собственную административную, образовательную и денежную системы.
На следующем  этапе сирийская оппозиция, спонсируемая Турцией, может объявить о выходе из Сирии в качестве независимого образования, если позволят конечно геополитические условия. У Турции уже есть такой исторический опыт. 1936 г. по принципу «отделения», а затем «объединения» Турции удалось оторвать санджак Александрета от Сирии, провинции Хатай, создав отдельное государство, а затем, используя удобную политическую ситуацию, в 1939 году. он был присоединен к Турции.
На следующем этапе сирийская оппозиция, спонсируемая Турцией, может объявить о своем решении выйти из Сирии, в качестве независимого образования, если конечно позволят геополитические условия.
У Турции уже есть такой исторический опыт. 1936г. По принципу «отделение», а затем «объединение» Турции удалось оторвать санджак Александретта от Сирии, в провинции сегоднящней Хатай, создав отдельное государство, а затем, используя удобную политическую ситуацию, в 1939 году. он был присоединен к Турции.