Տնտեսական12:15, 04 Հունիս 2021
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը օրերս խոստացել էր ուրբաթ օրը սև ծովի ափերից «բարի լուր» ավետել։ Էրդողանի այս հայտարարությունից հետո թուրքական լրատվամիջոցներում լուրեր սկսեցին շրջանառվել, թե նախագահի «բարի լուրը» վերաբերում է նավթագազային նոր պաշարների հայտնաբերմանը:
«Թուրքիան Սև ծովում բնական գազի նոր հանքավայր է հայտնաբերել: Այժմ Անկարան պաշտոնական հայտարարություն է պատրաստում,- տեղեկացնում  է ամերիկյան Bloomberg գործակալությունը՝ հղում տալով իր աղբյուրներին:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ նոր «Ամասրա-1» հանքավայրում, ըստ նախնական տվյալների, կան գազի զգալի պաշարներ:
«Իշխանությունները Սև ծովում հայտնաբերված նոր հանքավայրերից  ոչ մեկում աուդիտ չեն անցկացրել», -գրում է Bloomberg- ը:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարությունն առայժմ չի մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
Թուրքիան և Ղրղզստանը մտադիր են առևտրի ծավալները միջնաժամկետ հեռանկարում հասցնել 5 մլրդ դոլարի
12:38, 18 սեպ
Թուրքիայի փոխնախագահը մասնակցել է Ղրղզստանում կայացած Միջկառավարական համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի 12-րդ նիստին։

Экономика11:46, 04 Июнь 2021
Согласно сведениям издания, первоначальные данные с морской скважины Амасра-1 показали, что в новом месторождении находятся значительные запасы газа. При этом сообщается, что власти страны не проводили аудит ни одного из новых открытых месторождений в Черном море, несмотря на то, что турецкие геологоразведчики в прошлом году обнаружили 405 миллиардов кубометров газа в соседней скважине Туна-1.
По словам источников агентства, новое месторождение планирует разрабатывать государственная нефтяная компания TРАО. Ожидается, что внутренняя добыча увеличит спрос на газ в стране на 60 процентов, до 80 миллиардов кубометров в год к 2030 году.
Предполагается, что открытие новых месторождений позволит Турции импортировать более дешевый газ и сократить среднегодовой счет за электроэнергию примерно на 44 миллиарда долларов.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция обнаружила в Черном море крупные газовые месторождения. Их запасы оцениваются в 320 миллиардов кубометров газа. По данным западных СМИ, такие объемы газа покроют потребности Турции в ресурсе на 20 лет.