Քաղաքական11:05, 12 Մայիս 2021
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Սաուդյան Արաբիայի իր գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո անդրադարձել է վերջին օրերին արաբաիսրայելական հակամարտության սրացմանը:
Չավուշօղլուն նշել է, որ Իսրայելի գործողությունները դատապարտելը բավարար չէ, անհրաժեշտ է կոնկրետ քայլեր ձեռարկել։
«Օրինակ՝ Պաղեստին ուղարկել «միջազգային պաշտպանության ուժեր»,–ասել է նա և առաջարկել Իսլամական համագործակցության կազմակերպության երկրների արտգործնախարարների մասնակցությամբ խումբ ստեղծել, որի գլխավոր առաքելությունը կլինի պաշտպանել «Պաղեստինի քաղաքացիական բնակչությանը»։
Թուրքիան նաև մտադիր է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի արտահերթ նիստ գումարելու առաջարկով հանդես գալ։
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերի ընթացքում իսրայելական ուղղաթիռները պարբերաբար հրթիռներ էին արձակում երկու հարևան պետությունների սահմանների ուղղությամբ` միևնույն ժամանակ չլքելով իրենց օդային տարածքը։ Գազայի հատվածից ևս բարձր ինտենսիվությամբ հրթիռակոծությունները Իսրայելի ուղղությամբ շարունակվել են։
Զինվորականները բնակիչներին խնդրում են թաքնվել ապաստարաններում։ Վերջին 18 ժամում Գազայի հատվածից Իսրայելի ուղղությամբ ավելի քան 300 հրթիռ է արձակվել, այսինքն գրեթե անդադար ռմբակոծել են` ամեն երեք րոպեն մեկ։
Թուրքիայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել Պակիստանի և Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ թուրքական Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ։
Էրդողանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Սի Ծինփինի հետ։

Регион11:16, 12 Май 2021
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, комментируя эскалацию конфликта Израиля и Палестины, заявил, что осуждения действий Тель-Авива недостаточно, необходимо прибегнуть к конкретным шагам. Слова министра иностранных дел Турции приводит РИА «Новости».
Чавушоглу, в частности, предложил отправить в зону конфликта «международные силы защиты» палестинцев.
«Осуждения мало, нужно принимать меры. Сегодня мы высказали некоторые предложения. В частности, создать исполнительную группу на уровне глав МИД стран Организации исламского сотрудничества. Но главное – нужно защищать мирное население Палестины. Сегодня мы призвали ускорить усилия по созданию механизма подобной защиты, включая отправку международных сил защиты», – сказал Чавушоглу в интервью агентству «Anadolu» в Эр-Рияде.
Он также заявил, что Турция намерена добиваться созыва внеочередного заседания Генассамблеи ООН в связи с обострением палестино-израильского конфликта.
Чавушоглу добавил, что «атаки со стороны Израиля должны быть остановлены, и в рамках международного права палестинцам должны быть возвращены их права».
Отметим, что глава МИД Турции находится в Саудовской Аравии с визитом, в ходе которого он провел переговоры с коллегой из Саудовской Аравии Фейсалом бен Фарханом Аль Саудом.
Крупнейшая за последние годы эскалация на границе сектора Газа началась в понедельник вечером. За это время более 600 ракет выпущены из сектора Газа по Израилю. Система ПРО «Железный купол» перехватила 200 из них.
С минувшей ночи сирены воздушной тревоги не затихают в городах, граничащих с палестинским анклавом, и в Ашкелоне. С 13:00 палестинские группировки начали обстреливать крупный город Ашдод, вечером сирены звучали в Тель-Авиве и пригородах. Армия Израиля призвала 5 тысяч резервистов для укрепления различных подразделений во время проводимой операции против палестинских исламистов «Стражи Стены».