Ցեղասպանություն12:28, 27 Ապրիլ 2020
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր քաղաքական ուժի՝ «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) պատգամավոր Սեզգին Թանրըքուլուն կոչ է արել առերեսվել սեփական անցյալի և Հայոց ցեղասպանության հետ։
Հայոց Ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի առթիվ սոցցանցերի իր էջերում Թանրըքուլուն հրապարակումներ է կատարել՝ օգտագործելով հայերեն և անգլերեն «Երբեք չմոռանալ» հեշթեգը։
«1915թ․ ապրիլի 24-ին հարյուրավոր հայ մտավորականներ ձերբակալվեցին Ստամբուլում և տարվեցին Չանքըրը ու Անկարա և անհետ կորսվեցին։ Քանի դեռ անցյալի հետ չենք առերեսվել, վերքերը երբեք չեն բուժվի», - նշել է թուրք պատգամավոր։
Թուրքական մամուլը հիշեցնում է, որ տարիներ առաջ նմանատիպ բովանդակությամբ գրավոր հայտարարություն էր տարածել նաև ԺՀԿ առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն։ 2016թ․ ապրիլի 24-ին, այն բանից հհետո, երբ Ֆրանցիսկո Պապը և Եվրախորհրդարանը կոչ արեցին Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Քըլըչդարօղլուն հետևյալ հայտարարությունն էր տարածել․
«1915թ․ տեղի է ունեցել մի մեծ ողբերգություն, որը թե հայերի, թե մուսուլմանների հիշողության մեջ տրավմատիկ հետք է թողել։ Այդ մեծ ողբերգությունից ծագած տրավմայի հետևանքների չեզոքացումը մեղադրող, հանդիմանող քաղաքական հայտարարություններով հնարավոր չի լինելու ապահովել։ Այս առումով թե հոգևոր առաջնորդների, թե մնացած բոլորի խնդիրը պետք է լինի այնպես անել, որ անցյալի այդ ողբերգությունը ոչ թե հանգեցնի նոր սերունդների միջև բախումների, այլ նպաստի համատեղ ջանքերով վշտերի ու վերքերի բուժմանը։ Իհարակե համերաշխ ապագա կառուցելը չի նշանակում մոռանալ անցյալը, ընդհակառակը, դրա համար անհրաժեշտ է անկեղծորեն առերեսվել տեղի ունեցած ողբերգության հետ»:

Геноцид14:45, 27 Апрель 2020
Сезгин Танрыкулу, член Народной республиканской партии (НРП), главной оппозиционной политической силы Турции, призвал встать лицом к лицу со своим прошлым и Геноцидом армян.
По случаю 105-й годовщины Геноцида армян Танрыкулу опубликовал на своих страницах в социальных сетях посты, используя армяно-английский хештег «Никогда не забывай».
«24 апреля 1915 г. сотни армянских интеллектуалов были арестованы в Стамбуле, доставлены в Чанкыры и Анкару и гинули безвозвратно. Если мы не столкнемся с прошлым, раны никогда не заживут», – сказал он.
Турецкая пресса напоминает, что несколько лет назад он и лидер Народной партии Турции Кемаль Киличдароглу выступили с аналогичным письменным заявлением. 24 апреля 2016 г., после того как Папа Франциск и Европарламент призвали Турцию признать Геноцид армян, Киличдароглу сделал следующее заявление:
«В 1915 г. произошла большая трагедия, которая оставила травматический след в памяти как армян, так и мусульман. Будет невозможно залечить эти травмы, вызванной трагедией, политическими заявлениями, осуждающими эту трагедию. В этой связи задачей, как духовных лидеров, так и всех остальных должно быть обеспечение того, чтобы эта трагедия прошлого не привела к столкновениям между новыми поколениями, а способствовала совместным усилиям по излечению горя и ран. Вообще, построение единого будущего не означает забвения прошлого, напротив, необходимо искренне встать лицом к лицу с трагедией».