Ցեղասպանություն11:27, 11 Մարտ 2020
Մարտի 7-ին ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում գործող «Multicultural Mosaic Foundation» («Բազմամշակութային խճանկարի հիմնադրամ», MMF) ոչ կառավարական կազմակերպությունը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
ԱՄՆ-ում թուրքական համայնքի կողմից ստեղծված այս հիմնադրամի գործունեությունը Թուրքիան կապում է իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ (Նա Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կառույցի ղեկավար):
Թուրքական աղբյուրի պնդմամբ` հիմնադրամը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է Գյուլենի հանձնարարականով:
Շուրջ 20 հոգանոց հանձնաժողովը 3 տարվա աշխատանքի արդյունքում որոշել է կազմակերպության խորհրդում քվեարկության դնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը։
Կազմակերպությունը մամլո հաղորդագրություն է տարածել, որում նշվում է, որ հիմնադրամը 3 տարի առաջ հանձնաժողով է ստեղծել 1915–ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցած իրադարձություններն ուսումնասիրելու նպատակով։
«Այդ երեք տարիների ընթացքում հանձնաժողովի անդամները դասախոսություններ և քննարկումներ են այցելել օսմանյան և հայոց պատմություններն ուսումնասիրող մասնագետների մասնակցությամբ, ինչպես նաև հանդիպել են ցեղասպանությունից փրկվածների ընտանիքների անդամների հետ»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Геноцид12:22, 11 Март 2020
Организация “Multicultural Mosaic Foundaton”, объединяющая представителей турецкой общины Соединенных Штатов, признала Геноцид армян в Османской империи.
MMF в своем официальном сообщении отметила, что 3 года назад создала специальный комитет по изучению событий Геноцида. Ее члены изучали литературу, слушали лекции, встречались с потомками армян, пострадавших от резни в Османской империи, смотрели видеоматериалы.
В итоге вопрос Геноцида армян был вынесен представителями комитета на обсуждение, по итогам которого была принята резолюция о признании данного события. Затем Геноцид был признан и Советом MMF.
“Multicultiral Mosaic Foundation” появилась в 2003 году и в качестве своей основной задачи рассматривает воспитание морали и культурных ценностей, поощряя диалог и толерантность. Иногда данную организацию связывают с деятельностью опального турецкого религиозного деятеля Фетхуллаха Гюлена.