Տարածաշրջան15:48, 24 Հուլիս 2019
Իսրայելական հանարահայտ «Haaretz» թերթի վերլուծաբան Ցվի Բարելը հոդված է հրապարակել Թուրքիայի իշխող ուժի ներկուսակցական խնդիրների մասին:
Բարելը նշում է, որ Թուրքիայի նախագահի կողմից ղեկավարվող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցությունը իշխանության ղեկին է արդեն 17 տարի։ Վերջին տարիներին մի շարք ԱԶԿ-ականներ դժգոհություններ ունեն Էրդողանի վարած քաղաքականությունից և այդ պատճառով ոմանք լքեցին կուսակցության շարքերը:
Այդ դժգոհություններն առաջացան այն բանից հետո, երբ Թուրքիայում հաստատվեց կառավարման նախագահական համակարգ, ինչի հետևանքով Էրդողանի լիազություններն ավելացան, իսկ դիրքերը՝ ամրապնդվեցին։
Կուսակցությունը լքած հայտնի մարդկանցից են Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Ալի Բաբաջանը և Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը։ Իսկ Թուրքիայի մեկ այլ նախկին արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն թեև չլքեց ԱԶԿ-ն, բայց նա էլ է դժգոհ Էրդողանի քաղաքականությունից։
Վերջում հոդվածի հեղինակը նշում է, որ աստիճանաբար ԱԶԿ-ի հին անդամների շրջանում ավելի է մեծանում դժգոհությունը Էրդողանի հանդեպ, ինչը թերևս ավելի է մեծացնում այն ճեղքերը, որոնք արդեն նկատելի են ԱԶԿ-ում։
Նշվում է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շրջանակում Ադրբեջանում կառուցվող 110․4 կմ երկաթգիծը և 104 կմ ավտոճանապարհի նախագծերը ևս «Քալյոն» ընկերությունն է իրականացնում։

Политика15:53, 24 Июль 2019
Известный аналитик Цви Барэль пишет, что если президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не восстановит веру общественности в него, недовольные политики из его правящей партии могут присоединиться к бывшим тяжеловесам Партии справедливости и развития (ПСР), чтобы оспорить его власть.
В своей статье для израильской газеты ''Haaretz'' автор отмечает, что растущее недовольство турецким президентом Эрдоганом в ПСР, которая правит Турцией уже 17 лет, доказывает недавний уход из партии значительных фигур.
Бывшие союзники турецкого лидера, такие как бывший премьер-министр Ахмет Давутоглу, всё более громко критиковали Эрдогана, который получил широкие исполнительные полномочия с президентской системой, установленной в прошлом году, добавляет обозреватель.
Бывший вице-премьер, отвечающий за экономику, Али Бабаджан также ушёл из ПСР, сославшись на разногласия по ключевым вопросам политики и объявив о необходимости нового политического формирования. Бывший президент Абдуллах Гюль, один из основателей ПСР, также всё чаще выступает с критикой Эрдогана, напоминает Барэль.
По словам журналиста, по мере того, как бывшие должностные лица ПСР продолжают высказывать свои опасения в отношении сильного лидера Турции, становится всё более очевидным, что трещины в исламистской политической формации слишком велики, чтобы их можно было исправить.