Ռազմական12:50, 18 Հուլիս 2019
ԱՄՆ-ն կասեցրել է Թուրքիայի մասնակցությունը ներ սերնդի ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրում։ Այդ մասին հայտարարել է Պենտագոնի ներկայացուցիչներից Էլեն Լորդը՝ հավելելով, որ հուլիսի 31-ից կմեկնարկի այդ ծրագրից Թուրքիային վերջնականապես դուրս թողնելու գործընթացը։
Պատճառը Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային մատակարարվող ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգերն են։
ԱՄՆ-ի ներկայացուցչի խոսքերով՝ Թուրքիայի դուրս գալը ընդհանուր առմամբ մեծ վնաս չի հասցնի F-35-ների ծրագրին, քանի որ Վաշինգտոնը դեռ 2018թ-ից սկսել էր այլընտրանքային տարբերակներ փնտրել։
Ըստ Լորդի՝ մոտ 35 թուրք օդաչու, ովքեր վերապատրաստվում էին ԱՄՆ-ում այդ ինքնաթիռներից օգտվելու համար, մինչև հուլիսի 31-ը վերադառնալու են Թուրքիա։
Նա ընդգծել է, որ ծրագրից դուրս մնալու հետևանքով Թուրքիան 9 մլրդ դոլարի կորուստ է ունենալու։ Թուրքական ընկերությունները հնարավորություն ունեին մոտ 900 մասեր արտադրել ամերիկյան կործանիչների համար, սակայն այժմ արդեն այդ գործառույթը կիրակակացնեն ամերիկյան ընկերությունները։
Էլեն Լորդը հայտարարել է, որ այս որոշումը առնչություն չունի
CAATSA օրենքի շրջանակներում Թուրքիայի նկատմամբ նախատեսվող պատժամիջոների հետ :
Միաժամանակ ամերիկացի պաշտոնյան շեշտել է, որ Վաշինգտոնը ակտիվ կերպով  շարունակում է բանակցել Թուրքիայի հետ՝ ամերիկյան Patriot ՀՕՊ համակարգերի առնչությամբ։
Որոշման մասին խոսել է նաև ՆԱՏՕ-ի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝  Դևիդ Թրահթենբերգը․
«Այս որոշումը կապված չէ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ԱՄՆ-Թուրքիա համագործակցության հետ։ Մեր զինված ուժերի միջև հարաբերությունները ուժեղ են։ Թուրքիան կշարունակի մասնակցել Վրաստանում, Գերմանիայում, Ուկրաինայում, ինչպես նաև այլ երկրներում կայանալիք զորավարժություններին», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան։
Նա նշել է, որ Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ-ում մնալու, կամ չմնալու հարցի վերաբերյալ որոշումը պետք է կայացնի հենց ՆԱՏՕ-ն։

Армия13:10, 18 Июль 2019
Соединенные Штаты заявили 17 июля, что исключают Турцию из программы производства истребителей F-35. Об этом шаге в Вашингтоне заговорили давно, - сразу после того, как Турция заключила контракт с Россией на покупку зенитно-ракетных комплексов С-400.
В конце прошлой недели военно-транспортные самолеты Воздушно-космических сил России начали доставлять части и системы С-400 на авиабазу Мертед к северо-западу от Анкары. Таким образом, сделка, которую США пытались предотвратить до последнего момента, стала реальностью.
«Наши партнеры поддержали решение США исключить Турцию из программы F-35, - сказала Элен Лорд, заместитель главы Пентагона по закупке вооружений и логистике. - Соединенные Штаты потратят 500- 600 миллионов долларов на меры по реализации изменений, в которых возникла необходимость после отстранения Турции».
Она добавила, что Турция имела возможность производить более 900 деталей для F-35 и была получателем 9 миллиардов долларов в рамках кооперации с турецкими производителями.
По её словам, участие Анкары в программе F-35 будет окончательно прекращено в марте следующего года.