Տարածաշրջան15:36, 17 Հուլիս 2019
Մոսկվայում բնակվող հայրական կողմից արաբական, իսկ մայրական կողմից ռուս ծագում ունեցող լրագրող, միջազգայնագետ և բլոգեր Ջումա Աբբասը Twitter-ի էջում կատարած հրապարակմամբ տեղեկացնում է, որ Սիրիայի Իդլիբ նահանգում Սյուզան Դեր Կարկուր անունով հայ կնոջ են սպանել։
Անհետացած հայ կնոջը տեղի քրիստոնյա հոգևորականի հրահանգով հուլիսի 9-ից սկսել էին որոնել ծխականները։ Որոնումների արդյունքում նրա մասնատված դին հայտնաբերվել է ամայի մի դաշտում։
«Դիահերձման արդյունքում պարզ դարձավ, որ կնոջը 9 ժամ շարունակ տանջանքների են ենթարկել։ Իսկ հետո Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող այդ գազանները Սյուզանին քարկոծելով սպանել են»,- նշել է Աբբասը:
Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը ևս հաստատել է տեղեկության իսկությունը՝ ներկայացնելով որոշ պարզաբանումներ: Ըստ փորձագետի՝ «Սյուզան Դեր Կարկուրի մահվան լուրը տարածվել է դեռևս հուլիսի 12-ին։  Նա բնակվում էր Իդլիբ նահանգի Ջիսր ալ-Շուղուր բնակավայրին հարակից երբեմնի հայաբնակ ալ-Յաքուբե գյուղաքաղաքում:
Ալ-Յաքուբեն շուրջ 2000 քրիստոնյա բնակիչ ունեցող եզակի բնակավայր է Իդլիբում, որը վերահսկվում է տարաբնույթ ընդդիմադիր խմբավորումների կողմից: Սիրիական ճգնաժամի սկզբնական փուլում՝ 2011-2012թթ., շրջանի մի քանի տասնյակ հայ ընտանիքներ տեղափոխվել են Քեսաբ և Հալեպ, քանի որ Իդլիբը մշտապես եղել է ընդդիմադիր խմբավորումների առանցքային հենակետերից:
Սյուզան Դեր Կարկուրն այդ բնակավայրում մնացած միակ հայն էր և ամուսնացած էր քրիստոնյա արաբի հետ: Հալեպահայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից բազմիցս առաջարկվել է տեղափոխել տիկնոջը Հալեպ, բայց ապարդյուն:

ОБЩЕСТВО15:02, 17 Июль 2019
Проживающий в Москве журналист-международник Аббас Джума в своем микроблоге Twitter сообщил, что в Идлибе убита армянка Сюзанна Дер Каркур (60 лет).
«СМИ сообщают, что она пропала 9 июля. Местный священник отправил на ее поиски прихожан. Женщину нашли растерзанной в поле. Вскрытие показало, что ее пытали 9 часов. Затем звери, поддерживаемые Турцией, забили Сюзанну камнями»,- написал Джума.
Армянский арабист Армен Петросян также потвердил распрастранившую информацию օ смерти армянки, пояснив некоторые детали. По словам Петросяна, информация о смерти армянки распространилась еще 12-го июля. Она проживала в поселке Аль-Якубе, который населён большим количеством армян.
Поселек находится в провинции Идлиб. По словам Петросяна в Аль-Якубе проживало около 2000 христиан. Поселок на данный момент находится под контролем разных оппозиционных группировок Сирии.
Арабист напомнил,что на начальном этапе войны в Сирии (2011-2012) десятки армянских семей покинули Аль-Якуб, переехав в Кесаб и Алеппо, поскольку Идлиб являлся важным опорным пунктом для оппозиционных группировок Сирии. Сюзан Дер Каркур была единственной армянкой, которая осталась в этом поселке. Ее супруг был арабом-христианином. Примечательно, что представители армянской общины Аллепо неоднократно предлагали женщине переехать в Аллепо, однако Сюзанна Дер Каркур не соглашалась.