Քաղաքական07:46, 06 Մայիս 2019
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մայիսի 6-ից 7-ը Թուրքիա կատարելիք այցից առաջ հարցազրույց է տվել թուրքական «Anadolu» պետական լրատվական գործակալությանը:
Նա հատուկ անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից ռուսական հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) «S-400» համակարգերի գնման թեմային:
«Զենք-զինամթերքի ձեռքբերման հարցը լուծվում է երկրների ազգային որոշումներով, սակայն օպերացիաներ և առաքելություններ իրագործելու տեսանկյունից դաշնակից երկրների զինված ուժերի համատեղ աշխատանքի կարողությունը ՆԱՏՕ-ի համար հիմնարար սկզբունք է», -նկատել է տվել Ստոլտենբերգը:
Նշենք, որ ռուսական «S-400» ՀՕՊ համակարգերի գնման թեման ՆԱՏՕ-ի անդամ երկու դաշնակից երկրների՝ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի հարաբերություններում ճգնաժամի առաջացման պատճառ է դարձել: ԱՄՆ-ն անցանկալի է համարում Թուրքիայի կողմից ռուսական համակարգերի գնումը՝ Անկարային հորդորելով հրաժարվել այդ գործարքից: ԱՄՆ-ի բազմաթիվ պաշտոնյաներ բազմիցս հայտարարել են, որ գործարքից չհրաժարվելու դեպքում Անկարան կարող է հայտնվել Վաշինգտոնի պատժամիջոցների թիրախում, որոնք կարող են արտահայտվել ընդհուպ մինչև ամերիկյան նոր սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրից Թուրքիային դուրս թողնելով:
Թուրքիան էլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով քանիցս հայտարարել է, որ գործարքն արդեն կայացած է և իրենք ոչ մի դեպքում չեն պատրաստվում հրաժարվել դրանից:

Регион07:58, 06 Май 2019
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в очередной раз выразил поддержку Турции в вопросе покупки у России зенитно-ракетных комплексов С-400. Йенс Столтенберг дал интервью агентству Anadolu в преддверии визита в Турцию 6-7 мая.
«Союзники Турции по НАТО проявляют солидарность в этот сложный с точки зрения безопасности период. Кроме того, Турция продолжает вносить важный вклад в НАТО», - сказал он.
Столтенберг выразил удовлетворенность проведением Турцией заседания Североатлантического совета НАТО, которое будет приурочено 25-ой годовщине создания "Средиземноморского диалога". Он также ответил на вопросы, относительно реакции США на закупку Турцией у России ЗРК С-400.
«Вопрос о поставке военной техники является суверенным правом каждого государства, однако, взаимодействие вооруженных сил стран-союзников имеет важное значение для НАТО при проведении операций и выполнении различных миссий», - подчеркнул Столтенберг.
Напомнив о том, что Турция в рамках визита в Турцию Йенс Столтенберг встретится с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом и министром иностранных дел Мевлютом Чавушоглу.