Ռազմական16:25, 05 Օգոստոս 2024
Թուրքական լրատվամիջոցները, հղում անելով սիրիական աղբյուրներին, տեղեկացնում են, որ Ռուսաստանը ռազմաբազա էի հիմնել Սիրիայի քրդական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Քոբանի շրջանում։
«Ռուսաստանի Դաշնության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության զինված ուժերն ավարտել են բազայի հիմնումը թուրք-սիրիական սահմանին գտնվող Քոբանի շրջանում»,-  նշվում է  Սիրիայում Ռուսաստանի «Խմեյմիմ» ռազմաբազայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման և համակարգման կենտրոնի հրապարական մեջ։
Թուրքական լրատվամիջոցները նշում են, որ այս ամենը տեղի է ունեցել քրդական ուժերի դեմ Թուրքիայի հնարավոր ռազմական գործողության ֆոնին։
Աղբյուր`    Artigercek.com.tr
Թուրքիայի և Սիրիայի միջև խորանում է ռազմական համագործակցությունը
14:02, 14 օգոս
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը Անկարայում ընդունել է Սիրիայի պաշտպանության նախարար Մուրհաֆ Աբու Քասրային։

Политика17:28, 05 Август 2024
Вооруженные силы РФ и Сирийской Арабской Республики развернули базу "Кобани" в провинции Алеппо. Об этом сообщил заместитель руководителя российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии капитан 1-го ранга Олег Игнасюк.
"Вооруженными силами Российской Федерации и Сирийской Арабской Республики завершено развертывание опорной базы "Кобани" в районе сирийско-турецкой границы на территории провинции Алеппо", - сообщил Игнасюк.
По его словам, осуществляется контроль за соблюдением режима прекращения боевых действий между враждующими сторонами.