Քաղաքական15:10, 24 Հունվար 2024
«Թուրքիան բաց է թողնում պատմական հնարավորությունը՝ գործելու ի շահ ողջ մարդկության, այլ ոչ թե առանձին դաշինքի, ինչը ցավալի է»։
Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը, մեկնաբանելով՝  Թուրքիայի խորհրդարանում հունվարի 23-ին քվերակության դրված Հյուսիսատլանտյան դաշինքին (ՆԱՏՕ) Շվեդիայի անդամակցության վերաբերյալ օրենքի նախագծի արդյունքները:
Քվեարկության արդյունքում 346 պատգամավորներից 287-ի կողմ, 55-ի դեմ և 4-ի ձեռնպահ ձայնով այն ընդունվել էր (վավերացվել):
«Մնում է ափսոսանք հայտնել  ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության վերաբերյալ Թուրքիայի վերջնական որոշման համար։ Թուրքիայի բաց է թողել պատմական հնարավորությունը՝ գործելու ի շահ ողջ մարդկության,այլ ոչ թե միայն  ի շահ մեկ դաշինքի »,- գրել է թելեգրամյան ալիքում  է ռուս սենատորը։
Վերջինս, մեկնաբանելով, թե արդյոք այս որոշումը վերջնական է, թե ոչ, նա  ընդգծել է․ «Ամենայն հավանականությամբ, այո, քանի որ Թուրքիայի համար Շվեդիայի՝ դաշինքին միանալու թույլտվությունը ոչ թե արտաքին այլ  ներքաղաքական հարց էր»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար հայտ էր ներկայացրել 2022 թվականին։ Պաշտոնական Անկարան Շվեդիայի հայտը  վավերացնելու դիմաց պաշտոնական Ստոկհոլմից պահանջում էր շուրջ հարյուր քուրդ ակտիվիստների արտահանձնում, ինչպես նաև ավելի կոշտ դիրքորոշում Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ)  և  վերջինիս աջակիցների հանդեպ։
Շվեդիան  մի շարք աննախադեպ որոշումներ էր կայացրել՝ բավարարելու Անկարայի պահանջները, մասնավորապես վերացրել  էր Թուրքիա զենքի արտահանման էմբարգոն, Անկարային էր  արտահանձնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ընդդիմախոսներից մեկին, փոխել էր ահաբեկչության մասին օրենսդրությունը։
Ի սկզբանե ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ համատեղ հայտ էին ներկայացրել Ֆինլանդիան և Շվեդիան, սակայն Թուրքիան բավարարել էր միայն Ֆինլանդիայի հայտը՝ Ստոկհոլմի առաջ դնելով մի շարք պահանջներ։

Политика17:09, 24 январь 2024
Решением ратифицировать протокол о вступлении Швеции в НАТО Турция упускает историческую возможность выступить в интересах всего человечества, а не отдельного блока, что вызывает сожаление․ Такое мнение выразил вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев.
«Остается сожалеть о предстоящем (увы!) окончательном решении Турции по членству Швеции в НАТО. Исторический шанс для Турции выступить в интересах всего человечества, а не только отдельно взятого блока, будет тоже упущен», — написал сенатор в Telegram-канале, комментируя решение турецкого парламента ратифицировать протокол о вступлении Швеции в альянс.
Он полагает, что если это не игра со стороны президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, «вопрос на данном треке решен».
«Скорее всего, да, поскольку для Турции разрешение на вступление Швеции в блок было вопросом не внешней («что от этого получит НАТО?»), а внутренней политики («что от этого получит Турция?»). Судя по всему, получили все желаемое», — добавил Косачев.
По его мнению, консенсуса, необходимого для приема любой страны в НАТО, нет ни в самой Швеции, ни в Североатлантическом альянсе, ни в международном сообществе.
«В Швеции по важнейшему вопросу в сфере политики безопасности, развернувшему ее на 180 градусов, референдума не было, несмотря на требования оппозиции. В НАТО, скажем аккуратно, разброс мнений тоже далек от консенсуса, да и Венгрия пока не определилась. Но главное — это отношение к расширению НАТО со стороны международного сообщества», — отметил политик.
Он также выразил сожаление в связи с тем, что «когда-то нейтральная Швеция, достигшая кульминации своего авторитета во времена Улофа Пальме, поставившего свою подпись под Хельсинкским актом СБСЕ 1975 года, как независимый и объективный посредник в решении сложнейших международных вопросов, сейчас выступает в роли могильщика своей же ранее высокой репутации и, в конечном итоге, мечты того же Пальме о разоружении и безопасности в мировом, а не в блоковом масштабе».