Քաղաքական14:53, 24 Հոկտեմբեր 2023
Ադրբեջանում՝ ընթացող «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք 2023» զորավարժություններին ներկա են գտնվել նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Տաջիկստանի պաշտպանության նախարարները։
Զորավարժությունը սկսվել է թուրքական և ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից պայմանական թշնամու՝ շփման կետում գտնվող դիրքերի գրավմամբ։
Ըստ Թուրքիայի ՊՆ-ի՝ չեզոքացվել են պայմանական թշնամու ՀՕՊ ստորաբաժանումները, թուրքական F-16-երով խոցվել են թշնամու թիրախները։
Հրթիռահրետանային ստորաբաժանումների կրակից հետո թշնամու դիրքերի վրա հարձակում են իրականացրել տանկային ստորաբաժանումները, «Bayraktar TB2» մարտական ԱԹՍ-ները կետային կրակով ոչնչացրել են թշնամու «Իսկանդեր» և «Տոչկա-Ու» հրթիռային համակարգերը։
Ըստ սցենարի՝ թուրքական և ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները, դեսանտ իջեցնելով պայմանական թշնամու թիկունք, գերեվարել են բարձրաստիճան հրամանատարների։

Армия17:10, 24 Октябрь 2023
Министерство обороны Азербайджана организовало сегодня, 24 октября, медиатур в связи с совместными тактическими учениями «Мустафа Кемаль Ататюрк — 2023», посвящëнными 100-летию образования Турецкой Республики.
В ходе учебных маневров турецкие истребители F-16 и ударные вертолëты ATAK с задействованием разведывательно-ударных беспилотников Bayraktar TB2 имитировали уничтожение оперативно тактических ракетных комплексов (ОТРК) «Искандер» и тактических ракетных комплексов (ТРК) «Точка-У» условного противника.
Затем противотанковые ракетные комплексы и танки Т-90 ВС Азербайджана уничтожили боевую бронетехнику и позиции условного противника, расположенные в первом эшелоне.
Артиллерийские установки нанесли массированные удары по командно-наблюдательным пунктам, живой силе и огневым средствам условного противника.