Քաղաքական14:26, 14 Ապրիլ 2022
Չավուշօղլուն Հայաստանին հորդորել է ավելի համարձակ լինել
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական «NTV» լրատվամիջոցի հետ զրույցում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ այլ հարցեին:
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք առաջիկայում պետք է սպասել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հստակ քայլերի, Չավուշօղլուն ասել է.
«Հստակ քայլեր կլինեն, վստահությունը բարձրացնող քայլեր էլ իրականացվում են»:
Չավուշօղլուն կարևորել է  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Բրյուսելում հանդիպումից հետո ձեռք բերված համաձայնությունները:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում «կայունություն հաստատելուն» , նա շեշտել է, որ երկրները պետք է կարգավորեն իրենց հարաբերությունները միմյանց հետ: Նա միաժամանակ շեշտել է, որ այս ամենը իրականացնելը հեշտ չէ և «մեկ օրում չեն իրականացվում»:
Խոսելով Թուրքիայի ու Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների միջև նոր հանդիպման մասին, Թուրքիայի ԱԳՆ-ի ղեկավարն տեղեկացրել է որ երրորդ հանդիպումը  նորից տեղի է ունենալու Վիեննայում:
Նա նաև նշել է, որ գիտակցում է, որ Հայաստանը
ճնշման տակ է, քանի որ սա ամենևին հեշտ գործընթաց չէ:  Նաև հասկանում են, որ հայկական սփյուռքի մի մասը  հատկապես ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի համայքնները չեն աջակցում այս գործընթացին, ապա շարունակել է. «Բայց հիմա արդյո՞ք երրորդ երկրում հանդիպելու կարիք կա»:
Չավուշօղլուն ընդգծել է, որ իր խոսքերը չպետք է ընկալել որպես մեղադրանք: Նրա խոսքով հայկական կողմը պետք է մի փոքր համարձակ լինի, քանի որ, եթե Թուրքիայում հանդիպում չեն կարողանում  անցկացնել, ապա մյուս հարցերում ինչպե՞ս պետք է քայլեր անեն:
Նա նաև հայտնել է, որ իրենք անգամ առաջարկել են սկզբում Երևանում հանդիպել, բայց հայկական կողմը չի համաձայնել՝ պնդելով երրորդ երկրում հանդիպելու վրա: