Տնտեսական15:01, 03 Դեկտեմբեր 2021
Ամերիկյան «Fitch Ratings» վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է Թուրքիայի վարկանիշը։ Նախկին «BB» մակարդակի փոխարեն այժմ Թուրքիայի վարկունակությունը գնահատվել է «BB-» կատեգորիայում, իսկ վարկունակության գնահատականի կանխատեսումը վերանայելուց հետո բացասական է արձանագրվել։
Նշենք, որ գործակալության փետրվարի 19-ի զեկույցում կանխատեսվել էր, որ վարկունակության գնահատականը բացասականից անցում կկատարի կայուն կատեգորիայի։
Կանխատեսումների փոփոխության համար որպես պատճառ նշվում է «վստահության կորուստը, որը առաջացել է դրամական միջոցների վաղաժամ թուլացումից»։
Որպես հիմնավորում «Fitch»-ը նշել է Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի՝ դրամավարկային քաղաքականության վաղ թուլացման հանգամանքը և տոկոսադրույքների ավելի շատ նվազեցման շուրջ սպասելիքները։
Հաստատությունը կանխատեսում է, որ 2023 թվականի նախագահական ընտրությունները կազդեն տնտեսական քաղաքականության կառավարման վրա։
Ըստ այդմ՝ ավելի վաղ Թուրքիայի համար 2021թ. կանխատեսված 9․2 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշը փոխարինվել է 10․5 տոկոս կանխատեսմամբ։ Իսկ 2022թ. տնտեսական աճի կանխատեսման գնահատականը 3.5 տոկոսից հասցրել է 3.6 տոկոսի։

Политика15:11, 03 Декабрь 2021
«Преждевременный цикл смягчения денежно-кредитной политики центральным банком и перспектива дальнейшего снижения ставок или дополнительных экономических стимулов в преддверии президентских выборов 2023 года привели к ухудшению внутреннего доверия, что нашло отражение в резком обесценении турецкой лиры, включая беспрецедентную внутридневную волатильность, и росте инфляции», — приводит сообщение агентства РИА Новости.
Как уточнили в Fitch, рейтинг Турции отражает «слабую надёжность денежно-кредитной политики» и высокую инфляцию, а также низкую внешнюю ликвидность в контексте высоких финансовых требований и геополитических рисков.
По данным агентства, инфляция в Турции к концу 2021 года достигнет 25%.
«Мы прогнозируем, что в 2021 году общий государственный долг значительно увеличится — до 47% ВВП, — главным образом, за счёт снижения курса лиры», — считают специалисты.
Ранее турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган отправил в отставку министра финансов страны на фоне рекордного падения лиры.
Также он принял решение об отставке главы Центробанка страны. Как подчеркнул Эрдоган, курс на снижение процентной ставки в Турции будет продолжен.