Ռազմական11:47, 28 Հոկտեմբեր 2021
Ռուսաստանը, Դոնբասի ներկայացուցիչների հետ շփումներում, ստուգում է Ուկրաինայի կողմից թուրքական հարվածային «Bayraktar» ԱԹՍ-ների օգտագործման մասին տեղեկությունը։ Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի զինուժի կողմից Դոնբասում Bayraktar ԱԹՍ-ների կիրառման մասին տեղեկություններին, ապա մենք այժմ վերստուգում ենք այդ տեղեկատվությունը»,- ասել է Լավրովը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 26-ին Ուկրաինայի զինուժի գլխավոր շտաբը հաստատել էր, որ առաջին անգամ Դոնբասում օգտագործբել են թուրքական ԱԹՍ-ներ։
Հունական մամուլը գրում է, դա Թուրքիային ընձեռում է ռազմավարական կարևորության նոր հնարավորություն:
Ըստ ամերկյան «Global Firepower» ընկերության՝ երկրների ռազմական ինքնաթիռների նավատորմի հզորությունը ցույց է տալիս նրա զսպող ազդեցությունը արտաքին աշխարհի դեմ։

Политика11:09, 28 Октябрь 2021
Москва проверяет информацию о применении Киевом турецких беспилотников в Донбассе. Как сообщает “РИА Новости”, об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
Генштаб вооруженных сил Украины во вторник заявил, что военные впервые использовали БПЛА Bayraktar в Донбассе, он управляемой бомбой уничтожил пушку противника. Полеты боевой авиации и беспилотников вдоль всей линии соприкосновения запрещены Минскими соглашениями.
“Из последних заявлений, которыми изобилует киевская власть и которыми она фонтанирует, очень трудно разобраться, где правда, а где вымысел”, — сказал Лавров во время пресс-конференции.
По его словам, Москва проверит эту информацию “всеми возможными средствами”, в том числе в контактах с представителями Донбасса.