Տարածաշրջան12:12, 27 Հոկտեմբեր 2021
Թուրքիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել Սիրիայում և Իրաքում թուրքական ռազմական ներկայության ժամկետը երկարաձգելու առաջարկին:
Որոշմանը կողմ են քվեարկել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ), «Ազգայնական շարժում»  (ԱՇԿ-MHP) և  ընդդիմադիր  ազգայնական IYI կուսակցությունները: Իսկ գլխավոր ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող  քեմալական «Ժողովրդահանրապետական» (ԺՀԿ-CHP) և ընդդիադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ-HDP) կուսակցությունները դեմ են քվեարկել:
Հիշեցնենք, որ որպես պատճառ առաջ է քաշվել Սիրիայում և Իրաքում քրդական խմբավորումների գործունեությունը, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական ուժեր:
Իրաքում և Սիրիայում թուրքական ռազմական ներկայության ժամկետը նախատեսվում երկարացնել 2 տարով: Մինչև այժմ ամեն տարի Թուրքիայի  ներկայությունն այս երկրներում երկարացվել է ընդամենը 1 տարով:

Политика11:55, 27 Октябрь 2021
Парламент Турции на заседании во вторник продлил на два года разрешение на использование турецких вооруженных сил в Ираке и Сирии, свидетельствуют результаты голосования.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, согласно решению парламента, мандат на использование ВС Турции в Ираке и Сирии продлен до октября 2023 года. Это решение поддержали депутаты от правящей в Турции Партии справедливости и развития, а также националистической Партии национального движения, против выступили оппозиционные Народно-республиканская партия и прокурдская Партия демократии народов.
Парламент Турции в октябре 2014 года впервые дал разрешение на использование национальных вооруженных сил в Сирии и Ираке. Мандат действовал в течение одного года, после чего решениями парламента в 2015-2020 годах он продлевался еще на год.