Ռազմական11:30, 08 Հոկտեմբեր 2021
Թուրքիան ԱՄՆ-ից ցանկանում է գնել 40 միավոր F-16 կործանիչ: Այդ մասին հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով «Reuters» լրատվական գործակալությանը: Թուրքիան այդ հարցով արդեն դիմել է ԱՄՆ-ին:
Գործակալության տեղեկություններով՝ հնարավոր գործարքը գնահատվում 1մլրդ դոլար: Այս պահին Թուրքիայի դիմումն ուսումնասիրվում է պետդեպում և Պենտագոնի միջազգային պայմանագրերի հարցերով զբաղվող վարչությունում:
Չնայած այդ ամենին՝ նշվում, որ եթե Պենտագոնը և պետդեպը հավանություն տան գործարքին, միևնույնն է, մեծ է հավանականությունը, որ Կոնգրեսն այն կմերժի, քանի որ դրա համար կան մի շարք պատճառներ:
Որպես պատճառ առաջ է քաշվում այն, որ Թուրքիան Ռուսաստանից ձեռք է բերել S-400 զենիհրթիռային ՀՕՊ համակարգեր, ինչի հետևանքով թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները ոչ վաղ անցյալում ճգնաժամի մեջ էին:
Ռուսական «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունը դիմել է պետքարտուղարություն՝ որոշ մանրամասներ իմանալու համար, սակայն գերատեսչությունից որևէ պատասխան չի ստացվել:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ ու Թուրքիան պայմանագիր էին կնքել ամերիկյան գերժամանակակից F-35 կործանիչների ծրագրի վերաբերյալ, սակայն ամերիկյան կողմը Անկարային դուրս թողեց այդ ծրագրից և այդպես էլ չմատակարարեց այն 100 միավոր կործանիչները որոնք նախատեսված էին:

Армия11:33, 08 Октябрь 2021
Турция обратилась к США с просьбой о закупке 40 истребителей F-16, а также проведении модернизации порядка 80 имеющихся у Анкары американских истребителей, пишет ТАСС со ссылкой на Reuters.
По данным источников агентства, сделка оценивается в миллиарды долларов, но все еще изучается Госдепартаментом и профильным правительственным ведомством, входящим в структуру Пентагона. Оно отвечает за поставки военной техники и оружия за рубеж по межправительственным контрактам, продвижение связей между ВС США и других стран, оказание финансового и технического содействия иностранным партнерам Вашингтона в сфере обороны.
Кроме того, напоминает Reuters, после возможного одобрения этими структурами сделку может заблокировать Конгресс. Республиканцы и демократы призывают вашингтонскую администрацию оказывать давление на Анкару в связи с закупкой российской зенитной ракетной системы (ЗРС) С-400.
"В рамках проводимой политики Госдепартамент не подтверждает и не комментирует предполагаемые продажи или передачи вооружений и техники до тех пор, пока они не будут официально доведены до сведения Конгресса", - прокомментировали информацию агентству в американском внешнеполитическом ведомстве.
В Пентагон и Госдепартаменте пока не ответили на просьбу корреспондента ТАСС подтвердить данные сведения.
В конце сентября президент Турции Тайип Эрдоган не исключил, что Анкара может начать сотрудничать с Москвой в ряде сфер, включая судостроение и создание реактивных двигателей для истребителей.