Քաղաքական12:43, 25 Սեպտեմբեր 2021
Նյու-Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ժամանակ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսն անդրադարձել է Կիպրոսի հիմնախնդրին՝ հանրության ուշադրությանը հրավիրելով այն փաստի վրա, որ Թուրքիան խախտում է միջազգային իրավունքը:
Նրա խոսքով՝ ի սկզբանե թուրքերը ու հույները տարբեր դիրքորոշումներ են որդեգրել խնդրի կարգավորման հարցում: Ի տարբերություն Թուրքիայի ագրեսիվ քայլերի՝ Հունաստանի վարչապետի կարծիքով Աթենքը մշտապես կողմ է եղել, որ խնդիրը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, ՄԱԿ-ի օրենքներին համապատասխան, որոնք բացառում են ուժի կիրառումը:
«1995թ.-ից ի վեր Հունաստանը բախվում է ուժի կիրառման վերաբերյալ Թուրքիայից հնչող սպառնալիքներին, որոնք հայտնի են Կազուս բելլի տերմինով»:
Հունաստանի վարչապետը նշել է, որ ջրային սահմանազատումների վերաբերյալ թուրք-հունական խնդիրները կարող են լուծվել, միայն եթե պահպանվեն միջազգային իրավունքի նորմերը։

Политика11:07, 25 Сентябрь 2021
Греческий премьер-министр Кириакос Мицотакис с трибуны ГА ООН заявил, что Турция нарушает международное право и стремится к конфронтации.
По его словам, между греками и турками существуют разные точки зрения. Греция, как сказал Мицотакис, всегда была привержена нормам и принципам международного права, и сейчас она остается сторонником того, что все споры должны решаться мирным путем, в соответствии с Уставом ООН, который запрещает применение силы или угрозу силой.
«С 1995 года Греция сталкивается с формальной, регулярно возобновляемой и явно незаконной и неприемлемой угрозой применения силы со стороны Турции, известной как casus belli», - пояснил греческий премьер.
Мицотакис добавил, что спорные вопросы из-за разграничения морских пространств могут быть разрешены, если страны условятся о едином своде правил, которым является международное морское право.