Ռազմական13:49, 09 Սեպտեմբեր 2021
Շարունակվում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ զորավարժություններն օկուպացված Բերձորում
Ադրբեջանցի և թուրք զինվորները երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի անցկացնել Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Բերձորի (Լաչին) շրջանում:
Համատեղ զորավարժությունները մեկնարկել են սեպտեմբերի 6-ին:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ երկու «եղբայրական երկրների» զինվորները Լաչինում իրականացնում են համատեղ վարժանքներ հատուկ նշանակության ուժերի գործողություններով:
Զորավարժության ընթացքում զինվորները կատարել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են հետախուզություն դժվար տեղանքում, դարանակալում հանգուցային ճանապարհներում, ահաբեկչական և դիվերսիոն խմբերի ոչնչացում մարտադաշտում, խոչընդոտները հաղթահարմամբ հակառակորդի թիրախներին հասնել և այլն:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել հոկտեմբերի 5-ի գիշերային ժամերին Սիրիայի հյուսիսում իրականացված ռազմաօդային գործողության վերաբերյալ:
Թուրքական ռազմարդյունաբերական ընկերության գլխավոր տնօրենը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ 25 տարի է ինչ Բաքվում հայտնի ընկերությունների հետ համագործակցում են։
Որպես պատճառ Փեթրիք Ռայդերը նշել է հարվածային անօդաչուի ամերիկացի զինվորներից 300մ հեռավորության վրա իրականացրած հարձակումներից բխող անվտանգային սպառնալիքը: