Մշակութային14:06, 27 Օգոստոս 2021
Ներկայիս Թուրքիայի հարավ-արևելյան Վան նահանգի Տուշպա շրջանին կից Քալեջիք թաղամասում գտնվող հայկական պատմական գերեզմանատունը վերջերս շինարարական տեխնիկայի միջոցով ավերվել էր այն անձի կողմից, որը հանդես էր եկել որպես տվյալ տարածքի սեփականատեր: Շիրմաքարերը շարժվել էին, իսկ ոսկրակտորները հայտնվել հողի մակերևույթին:
Գայանե Գևորգյանը, ով ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների սերունդներից է, ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Հայաստանից տեղափոխվել է Վան և բնակություն հաստատել այնտեղ:
Գևորգյանն այցելել է հայկական գերեզմանատուն և վերաթաղել ցաքուցրիվ եղած ոսկրակտորները: Նա քրդական «Mezopotamya Ajansı» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում արտասվելով, ասել է. «Չնայած որ 6 տարի այստեղ բնակվում եմ, այսպիսի դեպքի առաջին անգամ եմ ականատես լինում: Ինձ միշտ ասում են՝ «Հա՞յ ես: Երանի՝ չգնային, այստեղ դրախտ կլիներ (խոսքը հայերի մասին է- խմբ.)»: Դե այստեղ նայեք ու որոշեք՝ դրա՞խտ է, թե՞ դժողք:  Գոնե հարգանքով վերաբերվեք մահացածներին»:
Գևորգյանը հայտնել է, որ բազմաթիվ հայեր փնտրում են իրենց պապերի գերեզմանները և հավելել.
«Նիդերլանդներից երեկ ինձ մի կին զանգահարեց և ասաց այն գյուղի անունը, որտեղ իր պապն է ապրել: Ուսումնասիրեցի. Պարզվեց՝ Արճեշում էր: Այդ կնոջ հայրը իր աղջկանից խնդրել էր, որ գտնի պապու գերեզմանը: Նրանք, ովքեր կգան այստեղ, մի օր կասեն՝ «այստեղ էին մեր պապերի շիրիմները»: Սակայն կգան ու այս տեսարանի ականատեսը կլինեն»:
Նրա փոխանցմամբ՝ հայկական գերեզմանների վրա թուրքական իշխանությունների որոշմամբ տներ պետք է կառուցվեն:
«Սրտիցս արյուն է կաթում: Նույնն անում են Ադրբեջանում հայկական գերեզմաների հետ»,- նկատել է Գևորգյանը:
Նա խնդրել է Վանի բնակչությանը, որպեսզի հետայսու չավերեն հայկական եկեղեցիներն ու գերեզմանները:
Գևորգյանը նաև հռետորական հարց է բարձրացրել. «Եթե լինեին իրենց գերեզմանները, ապա ինչպե՞ս կարձագանքեին»:
Թուրքական բլոգը ներկայացրել է 20 հետաքրքիր փաստ Հայաստանի մասին
17:27, 10 սեպ
Ուղուրջան Բալ. «Չնայած Հայաստանը տարածքով փոքր է, բայց խոր արմատներ ունեցող իր պատմությամբ աշխարհի ամենահին քաղաքակրթություններից մեկն է»։

Геноцид16:40, 27 Август 2021
Историческое армянское кладбище в районе Каледжик региона Тушпа на территории современной юго-восточной провинции Ван в Турции было недавно разрушено строительной техникой лицом, заявившим о праве собственности на этот район. Надгробия были перемещены, и на земле появились куски костей.
Гаяне Геворгян, потомок переживших геноцид, переехала из Армении в Ван, чтобы поселиться там в 100-летие геноцида.
Геворгян посетил армянское кладбище и перезахоронил разбросанные кости.  Она в слезах в интервью курдскому информационному агентству «Mezopotamya Ajansı» сказала:  «Несмотря на то,что я живу здесь уже 6 лет, я впервые стала свидетелем подобного инцидента.  Мне всегда говорят: «Ты армянка?  Лучше бы не уходили, здесь был бы рай (речь идет об армянах - прим.)».  Что ж, посмотрите сюда и решите сами, рай это или ад.  Хотя бы к мертвым относитесь с уважением».
Григорян сказала, что многие армяне ищут могилы своих дедов и не только.
«Вчера мне позвонила женщина из Нидерландов и сказала, как называется деревня, где жил ее дед.  Я изучила. Оказалось, что в Арчеше. Отец женщины попросил дочь найти могилу деда. Те, кто придут сюда, однажды скажут: «здесь были гробницы наших предков». Но они придут и станут свидетелями этой сцены».
По ее словам, по решению турецких властей на армянских могилах должны быть построены дома.
«Мое сердце кровью обливается. То же самое делают с армянскими могилами и в Азербайджане»,- сказала Григорян.
Она попросила жителей Вана не разрушать армянские церкви и могилы.
Григорян также подняла риторический вопрос. «Если бы это были бы их могилы, как бы они отреагировали?».