Իրավական12:15, 12 Օգոստոս 2021
Թուրքիայի Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհուրդը (RTÜK) օգոստոսի 11-ին քննարկել է հրդեհները ցուցադրելու արգելքին չենթարկված հեռուստաալիքների դեմ կիրառվելիք պատժամիջոցների հարցը։
Մասնավորապես «Fox TV» հեռուստաընկերությունը տուգանվել է այն բանի համար, որ հեռուստաընկերության հաղորդավարն ուղիղ եթերում ասել է․ «Կրակի ալիքներն այնքան արագ են մոտենում, կարծես թե դժոխք լինի»։
Տուգանքներ են սահմանվել նաև այն հեռուստաալիքների համար, որոնք անդրադարձել են հրեդեհների լուսաբանման արգելքի վերաբերյալ ընդդիմադիր Քեմալ Քըլըչդարօղլուի և այլ քաղաքական գործիչների հայտարարություններին ու մեկնաբանություններին։ Փաստորեն, լրատվամիջոցների դեմ կիրառվող գրաքննությունը տարածվել է նաև քաղաքական գործիչների վրա։
Դրան ի պատասխան՝ Թուրքիայի «İyi» կուսակցության նախագահի գլխավոր խորհրդական Այթուն Չըրայը դատական հայց է ներկայացրել RTÜK-ի տնօրեն Էբուբեքիր Շահինի դեմ «Լրատվության և մամուլի ազատության իրավունքի սահմանափակման, շանտաժի և սեփական պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու» մեղադրանքով։

ОБЩЕСТВО11:16, 13 Август 2021
11 августа Верховный совет радио и телевещания Турции (RTÜK) обсудил вопрос о санкциях в отношении телеканалов, не подчиняющихся запрета освещать о пожарах.
В частности, телеканал «Fox TV» оштрафовали за то, что ведущий телеканала в прямом эфире сказал: «Волны огня так быстро приближаются так быстро, будто это ад».
Так же санкции были наложены на те телеканалы, которые освещали заявления и комментарии лидера оппозиции Кемаля Кылычдароглу и других политиков о запрете освещения пожаров. Фактически, цензура СМИ распространилась и на политиков.
В ответ на это советник главы турецкой партии «İyi» Айтун Чирай подал иск против директора RTÜK Эбубекира Шахина по обвинению в «ограничении права на свободу прессы, шантаже и злоупотреблении служебным положением».