Քաղաքական16:40, 09 Օգոստոս 2021
Մամուլում տեղեկություն է տարածվել այն մասին, որ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի աջակիցներից 33-ամյա իրավաբան Լյուբով Սոբոլը փախել է Թուրքիա։
Ինչպես հայտնի է, օրեր առաջ ռուսական դատարանը սահմանափակել էր Սոբոլի ազատ տեղաշարժը։ Մոսկովյան դատարանը վերջինիս մեղավոր էր ճանաչել 2021-ի հունվարին «չարտոնված հավաքի ընթացքում սանիտարական նորմերը խախտելու մեջ» և կայացրել նրա ազատությունը մեկուկես տարով սահմանափակելու վճիռ:
Դատարանը վճռել էր Սոբոլի ոտքին ամրացնել հատուկ հսկողության սարք, որը թույլ կտա հետևել նրա տեղաշարժին: Ինքը՝ մեղադրյալը, նախորդ շաբաթ հայտարարել էր, որ այդ որոշումը քաղաքական է և կարող է մեկնաբանվել որպես երկրից հեռանալու կոչ։
Դրանից հետո ռուսական և թուրքական մամուլում տեղեկություններ են հրապարակվել այն մասին, որ Սոբոլը օգոստոսի 7-ին հեռացել է երկրից՝ ապաստանելով Թուրքիայում։ Սոբոլի մտերիմ շրջանակներից այս պնդման վերաբերյալ դեռևս որևէ մեկնաբանություն չի արվել։

Регион16:47, 09 Август 2021
Соратница оппозиционера Алексея Навального Любовь Соболь улетела в Турцию, сообщают российские СМИ со ссылкой на свои источники.
Эту информацию не подтверждали ни сама Соболь, ни ее сторонники из Фонда борьбы с коррупцией (ФБК, признан в России экстремистской организацией, еще раньше - организацией, выполняющей функции иностранного агента).
"По некоторым данным, Соболь выехала в Стамбул", - цитирует неназванного собеседника агентство Интерфакс.
Соратник Навального Леонид Волков не стал отвечать на вопрос Би-би-си о выезде Соболь из России. "Мне кажется, что о перемещениях, а уж тем более о планах человека может рассказывать либо он сам, либо кто-то, кого он уполномочил", - заявил он.