Ռազմական16:28, 12 Մայիս 2021
Թուրքիան կրկին դիմել է ԱՄՆ-ին՝ կոչ անելով բանակցություններ վարել ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգերի շուրջ խնդրահարույց հարցերի և F-35 կործանիչների արտադրության ծրագրից Թուրքային հեռացնելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալընը։
«Մենք կրկնում ենք ԱՄՆ-ի համար առաջարկը՝ քննարկել S-400-ների, F-35-ի և CAATSA-ի թեմաները («Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին օրենք»): Մենք կարող ենք այդ հարցերը լուծել բանակցությունների միջոցով, եթե ռազմավարական դաշնակիցներ և գործընկերներ ենք: Մենք ակնկալում ենք, որ սխալները կուղղվեն»,-Hurriyet թերթին ասել է Քալընը:
Ըստ նրա՝ Թուրքիային չեն գոհացնում «ԱՄՆ-ի այն պնդումները, որ S-400-ը վտանգ է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաև F-35 ինքնաթիռների անվտանգության համար»:
«Եթե պայմաններն ընդունելի լինեն, մենք S-400-ից բացի կգնենք նաև ամերիկյան «Patriot» համակարգեր, սակայն հարկադրված ենք հաշվի առնել ազգային շահերը: Եվ դա չի նշանակում, որ համագործակցությանն այլընտրանք չի մնում»,-ասել է թուրք պաշտոնյան՝ հիշեցնելով, որ Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը շարունակում է պատրաստվել Էրդողան-Բայդեն հանդիպմանը, որը նախատեսված է ՆԱՏՕ-ի հունիսյան գագաթնաժողովին:

Армия16:22, 12 Май 2021
Официальный представитель президента Турции Ибрагим Калын заявил, что Анкара повторно обратилась к США с призывом провести переговоры по проблемным вопросам российских ЗРС С-400 и исключения Турции из программы истребителя F-35.
«Мы повторяем предложение для США обсудить темы С-400, F-35 и санкций CAATSA (закон «О противодействии противникам Америки посредством санкций» — прим. ТАСС). Мы можем решить эти вопросы путем переговоров, если мы являемся стратегическими партнерами и союзниками. Мы ждем, что ошибки будут исправлены», — сказал он в среду газете Hurriyet.
Калын отметил, что администрация турецкого президента продолжает подготовку к переговорам с американским лидером Джо Байденом, которые запланированы на саммите НАТО в июне. «Мы ждем от администрации Байдена конкретных шагов. С-400, F-35 и санкции CAATSA препятствуют развитию наших отношений. Мы уже говорили, что эти меры против нас незаконны и несправедливы. Санкции за приобретение страной НАТО вооружения для собственной защиты противоречат духу союзничества», — сказал он.
Калын указал, что Турция «не убеждена доводами США о том, что С-400 представляют опасность для НАТО», а также, что «комплексы несут риски безопасности для самолетов F-35». «Если будут приемлемые условия, мы наряду с С-400 закупим и комплексы Patriot. Но мы вынуждены учитывать национальные интересы. И это совсем не значит, что альтернатив [для сотрудничества] не остается», — подчеркнул он.