Քաղաքական12:39, 14 Ապրիլ 2021
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է Թուրքիայի հետ ավիահաղորդակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի որոշմանը:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան նախօրեին հայտնել էր, որ Ռուսաստանը կորոնավիրուսի դեպքերի աճի պատճառով ապրիլի 15-ից մինչև հունիսի 1-ը դադարեցնելու է Թուրքիայի հետ ավիահաղորդակցությունը, ընդ որում` և՛ կանոնավոր, և՛ չարտերային չվերթերը։
«Ռուսաստանի որոշման տողատակում քաղաքական պատճառ չեմ տեսնում:  Զուտ առողջապահական նկատառումներից ելնելով ընդունված որոշում է»,- ասել Չավուշօղլուն:
Վերջինս նշել է, որ Անկարայի և Մոսկվայի միջև մեկնարկել են համագործակցության զարգացման վերաբերյալ հանդիպումները:
Նրա հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանին հայտնել են ավիահաղորդակցության ոլորտում համագործակցելու իրենց ցանկությունը, ինչպես որ նախորդ տարի այդ ոլորտում համագործակցել են Գերմանիայի հետ:
Թուրքայի ԱԳ ղեկավարն այս թեմայից բացի անդրադաարձել է նաև թուրք-եգիպտական հարաբերություններում առկա վերջին զարգացումներին՝ տեղեկացնելով առաջիկայում երկկողմ, այդ թվում փոխարտգործնախարարների մակարդակով փոխայցելությունների հնարավորության մասին:

Политика16:23, 14 Апрель 2021
Глава МИД добавил, что турецкие власти уже работают над возобновлением авиасообщения с Россией. «Я не вижу никакой политической подоплеки в этом решении», — подчеркнул дипломат.
В понедельник, 12 апреля, Россия приняла решение ограничить регулярное и чартерное авиасообщение с Турцией с 15 апреля по 1 июня. По словам заместителя председателя правительства Татьяны Голиковой, регулярное авиасообщение между странами с обеих сторон будет ограничено двумя рейсами в неделю. Сохранится по одному рейсу из Москвы в Стамбул и из Стамбула в Москву.
Решение было принято из-за ухудшения эпидемиологической ситуации в Турции. Ранее турецкие власти в целях борьбы с коронавирусной инфекцией увеличили комендантский час и запретили междугородние поездки. Министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа заявил, что страна переживает самый сложный этап за все время пандемии коронавируса.