Իրավական12:00, 23 Մարտ 2021
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (HDP-ԺԴԿ) հիմնադիր, նախկին համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշի վերաբերյալ հերթական դատավճիռն է կայացվել։
2016 թվականից ազատազրկված Դեմիրթաշի վերաբերյալ որոշումը կայացվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորելու քրգործով: Գործի համար հիմք են հանդիսացել մամուլի ասուլիսի ժամանակ Էրդողանի ու կառավարության հասցեին Դեմիրթաշի արած սուր քննադատությունները:
Այս գործով մեղադրական եզրակացությամբ պահանջվել է քուրդ գործչին դատապարտել 1.2-ից 4.8 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ Դեմիրթաշը դատապարտվել է 3 տարի 6 ամսվա ազատազրկման:
Դեմիրթաշի նկատմամբ մեկ այլ գործով էլ «ահաբեկչական կազմակերպության օգտին քարոզչություն անելու» մեղադրանքով 2018-ին 4 տարի 8 ամսվա ազատազրկման որոշում էր կայացվել:
Նշենք նաև, որ քուրդ գործչին առաջադրված բոլոր մեղադրանքներով պահանջվող ազատազրկման ժամկետների հանրագումարը կազմում է 142 տարի:

Право12:36, 23 Март 2021
Турецкий суд в понедельник приговорил бывшего сопредседателя прокурдской Демократической партии народов (ДПН) Селахаттина Демирташа к 3,6 года тюремного заключения за оскорбление президента Турции.
Основанием для приговора послужило заявление, сделанное курдским политиком, заключённым в тюрьму, в стамбульском аэропорту Ататюрк в 2015 году.
Во время его выступления в суде через SEGBIS, систему телеконференций, Демирташ заявил, что его слова были направлены на критику в адрес правительства в целом, а не президента, передаёт телеканал.
Напомним, что экс-сопредседатель ДПН был арестован в ноябре 2016 года вместе с сопредседателем Фиген Юксекдаг и несколькими депутатами прокурдской партии.
Ему грозит до 142 лет лишения свободы по различным обвинениям, включая обвинения в пропаганде терроризма в его выступлениях в качестве члена парламента и подстрекательстве к насилию в связи с его призывом к демократическим протестам в городе Кобани.
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в декабре постановил немедленно освободить Демирташа, установив, что его задержание противоречит «самой сути концепции демократического общества».