Քաղաքական10:14, 11 Մարտ 2021
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ղրղզստան կատարած այցի ընթացքում թուրք-ղրղզական Մանաս համալսարանում հանդիպել և ելույթով դիմել է ուսանողությանը:
Չավուշօղլուն ելույթում չի շրջանցել տարածաշրջանային և արցախյան զարգացումների թեման:
Նա նշել է, որ թյուրքական աշխարհն ուշադիր հետևել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ կրկին վերահսկողության հաստատմանը և հավելել.
«Այս պայքարում մենք Ադրբեջանին աջակցեցինք ոչ միայն եղբայրական կապերի, այլև վերջինիս՝ արդար և օրինական լինելու պատճառով: Այժմ հնարավոր է փոխել մեր տարածաշրջանի ճակատագիրը և հաստատել մշտական խաղաղություն և կայունություն Կովկասում»:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը, այնուհետև խոսքն ուղղելով Հայաստանին, հետևյալ ակնարկներն ու դիտարկումներն է արել.
«Մեր դուռը բաց է այս ցանկությունը (Կովկասում մշտական խաղաղության և կայունության հաստատում-խմբ.) կիսող բոլորի համար, ներառյալ՝ Հայաստանի: Հուսով ենք, որ Եվրոպայից Ասիա ձգվող մեր ժողովուրդները միասին կաշխատեն երջանկության և զարգացման համար: Քանզի մի սերունդ, որը չի կարողանում համագործակցություն ապահովել, անկախ ազգությունից, միասին կվճարի գինը: Այդ իսկ պատճառով ասում ենք՝ «հերիք է»: Եկեք առաջ նայենք, առաջ շարժվենք և պատմության մեջ հիշվենք մեր ձեռք բերած հաջողությամբ»:

Карабах17:20, 11 Март 2021
Во время своего визита в Кыргызстан министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обратился к студентам Турецко-Кыргызского университета «Манас».
В своем выступлении Чавушоглу не обошел стороной и тему региональных событий в Арцахе.
Он отметил, что тюркский мир внимательно следит за восстановлением Азербайджаном контроля над Арцахом.
«В этой борьбе мы поддержали Азербайджан не только из-за братских связей, но и из-за его справедливости и легитимности. Теперь возможно изменить судьбу нашего региона, установить прочный мир и стабильность на Кавказе».
Обращаясь к Армении, глава МИД Турции сделал следующие намеки и замечания:
«Наши двери открыты для всех, кто разделяет это желание (установление прочного мира и стабильности на Кавказе), включая Армению. Мы надеемся, что наши народы, простирающиеся от Европы до Азии, будут работать вместе во имя счастья и развития. Потому что поколение, которое отказывается сотрудничать, независимо от национальности, заплатит цену. Вот почему мы говорим «достаточно». Давайте смотреть вперед, двигаться вперед, быть запомненными в истории за наш успех».