Քաղաքական13:22, 27 Հունվար 2021
Թուրքիայում մամուլում իրարանցում է առաջացրել Ֆրանսիայից 18 միավոր Rafale կործանիչներ գնելու վերաբերյալ նախօրեին Աթենքի ու Փարիզի միջև ստորագրած պայմանագիրը:
Թուրքական լրատվամիջոցները ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ պայմանագիրը կնքվել է այն պահին, երբ Ստամբուլում ընթանում էր թուրք-հունական՝ 2016-ին ընդհատված բանակցությունների հերթական փուլը: Այս հանգամանքը թուրքական մամուլը «Աթենքի կողմից հրահրող քայլ» է որակել: Պետք է նշել, սակայն, որ Ֆրանսիայի ու Հունաստանի միջև կործանիչների գործարքի վերաբերյալ բանակցությունները սկսվել էր դեռևս ամիսներ առաջ: Թուրքական մամուլում հրպարակված տեղեկությունների համաձայն՝ Ֆրանսիան մտադիր է նաև ռազմածովային ոլորտի սպառազինություն վաճառել:
Նշենք նաև, որ թուրքական կողմը, որը առանձնապես չի թաքցնում իր հավակնությունները էգեյան ծովում Հունաստանի տարածքային ջրերի որոշ հատվածների, երկկողմ հարաբերությունների լարվածության մեջ մեղադրում է «մաքսիմալիստական ձգտումներ ունեցող» Հունաստանին:

В Мире15:25, 27 январь 2021
Подписанное между Афинами и Парижем соглашение о закупке у Франции 18 истребителей Rafale вызвало ажиотаж в турецких СМИ.
Как сообщает Инфотека 24, ссылаясь на Ermenihaber, турецкие СМИ обратили внимание на то, что соглашение было подписано в то время, когда в Стамбуле проходил очередной раунд турецко-греческих переговоров, приостановленных в 2016 году. Турецкая пресса охарактеризовала это обстоятельство как «провокационный шаг Афин». Однако следует отметить, что переговоры о сделке по продаже истребителей между Францией и Грецией начались несколько месяцев назад. По сообщениям турецких СМИ, Франция также намерена продавать военно-морское вооружение.
Следует отметить, что турецкая сторона, не скрывающая своих амбиций в некоторых частях греческих территориальных вод в Эгейском море, обвиняет Грецию с ее «максималистскими устремлениями» в напряжении в двусторонних отношениях.