Քաղաքական13:12, 11 Դեկտեմբեր 2020
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը կոշտ է արձագանքելԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի` Բաքվի շքերթում արած հայտարարությանը։ Այս մասին Զարիֆը գրառում է արել Twitter-ում։
Իրանի ԱԳ ղեկավարը մասնավորապես գրել է․
«Նախագահ Էրդողանին չե՞ն տեղեկացրել, որ Բաքվի շքերթում նրա արտասանածը վերաբերում է Արազից հյուսիս գտնվող Իրանի հողերի իրանական հայրենիքից բռնի կերպով տարանջատելուն։ Նա չգիտե՞ր, որ դրանով խարխլում է Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը: Ոչ ոք չի կարող խոսել մեր սիրելի Ադրբեջանի մասին»։
Նշենք, որ Զարիֆը նկատի է ունեցել Իրանի հյուսիս–արևելքի պատմաաշխարհագրական երկրամասը` պատմական Ատրպատականի շրջանը կամ ինչպես ասում են՝ «իրանական Ադրբեջանը»։
Հիշեցնենք` դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում կայացած շքերթին Էրդողանը ելույթում արտասանել էր ադրբեջանցի բանաստեղծ Բախտիյար Վահաբզադեի պոեմից մի հատված` «Հարավային Ադրբեջանի» և «Հյուսիսային Ադրբեջանի» տարանջատման մասին։

Регион13:19, 11 Декабрь 2020
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф весьма резко ответил президенту Турции Реджепу Эрдогану, озвучившему на параде в Баку ряд откровенно экспансионистских заявлений.
«Президент Эрдоган не знает, что сказанное им в Баку касается насильственного захвата территорий Ирана к северу от Аракса. Неужели он не понимал, что подрывает суверенитет Азербайджанской Республики?», — пишет Зариф в своем Twitter.
Выступая на параде в Баку, Эрдоган продекламировал отрывок из стихотворения азербайджанского поэта Бахтияра Вагабзаде.
Смысл его заключался в том, что якобы территории Азербайджана южнее Араса (Аракса) захвачены. В Тегеране, судя по всему, восприняли это как явное посягательство на территориальную целостность Ирана.