Հասարակական10:34, 25 Օգոստոս 2020
Ամերիկյան խոշոր «Fox Broadcasting Company» մեդիաընկերության կազմում գործող թուրքական «FOX TV» հեռուստաընկերության ճանաչված հաղորդավար Ֆաթիհ Փորթաքալը հայտարարել է գործից դուրս գալու մասին։
Ընդդիմադիր հեռուստաալիքի հայտնի հաղորդավարն իր հեռանալը բացատրել է հոգնածությամբ և ընտանիքին ավելի շատ ժամանակ հատկացնելու անհրաժեշտությամբ։
Նա նաև նշել է, որ ուզում է նոր էջ բացել իր կյանքում։
«Ներքին հեղափոխության կարիք ունեմ։ Կարիերան, ծանոթությունները, եկամուտը այնպիսի բաներ են որոնցից կարելի է հրաժարվել»,- ասել է Թուրքիայում մեծ հեղինակություն վայելող հաղորդավարը։
Ֆաթիհ Փորթաքալը հայտնի է նաև մի շարք դատական գործընթացներով։ Մասնավորապես Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նրա դեմ հայց էր ներկայացրել և Փորթաքալը մեղադրվել էր Էրդողանին վիրավորելու մեջ։

Регион15:53, 25 Август 2020
Как сообщает телеграм-канал «Повестка дня Турции», журналист решил больше не вести новости. «По-моему, он был самым лучшим и влиятельным из всех, кто остался сейчас на кнопке. Лучший новостной блок. Правда я уже много месяцев не смотрел его выпуски», — указал автор канала.
Критическая составляющая его новостей была очень неприятна правительству Турции, отмечается в заметке. Наблюдая за тональностью его сюжетов и особенно комментариев об этом было не трудно догадаться.
«Это очередная очень плохая новость для турецкой журналистики. Причина ухода непонятна, и о ней можно только догадываться», — заключает автор.