Քաղաքական11:40, 15 Հուլիս 2020
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Թուրքիայի նախագահականի հաղորդմամբ՝ քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային հակամարտությունների և հատկապես լիբիական ճգնաժամի կարգավորման խնդիրներ։
«Նախագահները համակարծիք են եղել երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը 100 մլրդ դոլարի հասցնելու և Լիբիայում տևական խաղաղության հասնելու հարցում։ Համաձայնության են եկել միմյանց հետ ավելի սերտ աշխատել որպես 2 դաշնակից պետություն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ զրույցի մասին հաղորդագրություն է տարածել նաև Սպիտակ տունը։ Նշվում է հետևյալը․ «Նախագահներ Թրամփն ու Էրդողանը քննարկել են ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի առևտրատնտեսական դրական հարաբերությունները։ Թրամփը շեշտել է, որ մենք հավատում ենք տարածաշրջանային հակամարտությունները բանակցությունների ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությանը»։
Ֆիդանն ու Ռուբիոն հեռախոսազրույց են ունեցել
11:14, 20 օգոս
Կողմերը քննարկել են Թրամփի և Պուտինի Ալյասկայում կայացած հանդիպումը և Գազայում ու Սիրաիայում տիրող իրավիճակը։

Трамп и Эрдоган подчеркнули необходимость урегулирования проблем региона путем переговоров
Президент США Дональд Трамп и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган во вторник во время телефонного разговора подчеркнули необходимость урегулирования проблем ближневосточного региона путем переговоров.
Об этом говорится в распространенном письменном заявлении заместителя пресс-секретаря Белого дома Джадда Дира. «Сегодня (во вторник — ред.) президент Дональд Трамп поговорил по телефону с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Президент Трамп и президент Эрдоган обсудили позитивные моменты в торговле между Соединенными Штатами и Турцией и подчеркнули нашу убежденность в необходимости урегулирования региональных проблем путем переговоров», —цитирует его ТАСС.
Как сообщила во вторник канцелярия турецкого лидера, главы двух государств обсудили ситуацию в Ливии. Они «договорились о более тесном сотрудничестве для достижения уровня товарооборота между странами в 100 млрд долларов, а также для обеспечения постоянной стабильности в Ливии», отмечается в распространённом заявлении.
Между тем урегулирование в Сирии в понедельник также обсудили президенты РФ и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган.