Քաղաքական22:15, 14 Հուլիս 2020
Թուրքիայի նախագահը հուլիսի 14-ին ելույթ է ունեցել կառավարության նիստից հետո, որի ընթացքում անդրադարձել է նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող իրավիճակին։
Էրդողանը մտահոգություն է հայտնել հատկապես այն առթիվ, որ այս անգամ հայ–ադրբեջանական բախումները տեղի են ունենում ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղում, այլ երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին։ Թուրքիայի նախագահը, անտեսելով Ադրբեջանի նախահարձակ լինելու փաստը, սահմանին իրավիճակի սրման մեջ մեղադրել է Հայաստանին։
«Անկասկած այս հարձակումը մի իրադարձություն է, որը Հայաստանի տրամաչափից դուրս է։ Նպատակն է սադրիչ գործողություններով արգելափակել ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացը և տարածաշրջանում նոր բախման գոտիներ ստեղծել։ Թուրքիան, որն Ադրբեջանի հետ հնագույն բարեկամական կապեր և եղբայրական հարաբերություններ ունի, երբեք չի հապաղի դեմ կանգնելու Ադրբեջանի իրավունքների, հողերի նկատմամբ բոլոր տեսակի հարձակումներին։ Մեր պարտքն է մոբիլիզացնել տարածաշրջանում և աշխարհում քաղաքական, դիվանագիտական և հասարակական մեր կապերը։ Շարունակելու ենք մեր բոլոր հնարավորություններով բարեկամ և եղբայր Ադրբեջանի կողքին լինել», - հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган выразил поддержку Баку в связи с ситуацией на армяно-азербайджанской границе
Президент Турции Эрдоган предсказуемо возложил вину за обострение ситуации на границе с Азербайджаном на Армению.
Эрдоган, заявил, что Армения спровоцировала конфликт "для создания нового очага напряженности в регионе". Турецкий лидер выразил крайнюю обеспокоенность в связи с "систематическими атаками Армении", зайдя в свое цинизме еще дальше и заявив, что Ереван нагнетает обстановку сознательно.
Он пообещал Азербайджану поддержку Турции "против любых нападений".
Ранее МИД Турции распространило заявление, "осудив" Армению за "обстрел вооруженных сил Азербайджана на границе", а также передал соболезнования азербайджанскому народу. Во внешнеполитическом ведомстве страны отметили, что "Анкара всегда будет поддерживать Баку в борьбе за защиту территориальной целостности страны". В ответ российский министр иностранных дел Сергей Лавров заявил, что страны Минской группы ОБСЕ (Турция в группу входит, ред.) должны избегать заявлений, провоцирующих дополнительный рост напряженности между Арменией и Азербайджаном.