Քաղաքական10:53, 01 Հունիս 2020
Ալթունը քննադատել է Ստամբուլի հայկական եկեղեցու դեմ կատարված հարձակումը
Թուրքիայի նախագահականի հանրային կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը Ստամբուլի Սկյուտար շրջանի Քուզգունջուք թաղամասում գտնվող հայկական Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վրա կատարված հարձակման կապակցությամբ գրառում է արել Twitter-ում։
Ալթունը հայտնել է, որ խորապես վշտացած են Քուզգունջուքի Սուրբ Գրիգոր հայկական եկեղեցու դեմ իրականացված սադրիչ հարձակման կապակցությամբ։
«Տարբեր կրոնական և էթնիկական պատկանելիություն ունեցող մեր քաղաքացիները համառորեն պայքարելու են ցանկացած գործողության դեմ, որի նպատակն է փչացնել եղբայրությունն ու միությունը և մենք անելու ենք հնարավորինս, որպեսզի չխախտվի եղբայրության օրենքը»,-գրել է նա։
Ալթունը նշել է, որ այդ հարձակման կապակցությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել Սբ․ Գրգոր հայկական եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավար Էդվարդ Այվազյանի հետ։
Նրա խոսքով՝ հետամուտ են լինելու, որ այս հարցը տեղափոխվի և լուծում ստանա իրավական հարթությունում։
Her türlü inancın barış ve huzur içerisinde komşuluk hukukuna riayet ederek yaşadığı güzel mahallemiz Kuzguncuk’ta Surp Krikor Ermeni Kilisesi’ne yapılan provokatif saldırı hepimizi derinden üzmüştür.