Քաղաքական11:27, 17 Փետրվար 2020
«Ձեր զինվորների գանգերից երկնաքերեր ենք սարքելու». Թուրքիայում ՌԴ դեսպանը նոր սպառնալիքներ է ստանում
Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Յերխովը հայտարարել է, որ Սիրիայի Իդլիբ նահանգում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին շարունակում է սպառնալիքներ ստանալ սոցցանցերում:
Ռուսական «Զվեզդա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ դեսպանը պատմել է այդ սպառնալիքների մասին:
«Օրինակ՝ երեկ երեկոյան և այսօր առավոտյան ստացածս սպառնալիքների մեջ կան այսպիսի արտահայտություններ՝ «Ձեր զինվորների գանգերից երկնաքերեր ենք սարքելու», «Մեր ամեն կաթիլ թափված արյան համար պատասխան եք տալու»:
Ռուս դեսպանը նաև նշել է, որ այդ սպառնալիքները լուրջ չի ընդունում և առնվազն իր անվտանգության համար չի անհանգստանում, քանի որ լավ պաշտպանված է, սակայն մտահոգ է, որ այս ամենից կարող են տուժել ռուս-թուրքական հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Ռուսաստանի դեսպանն արդեն հայտարարել էր սոցցանցերում սպառնալիքներ ստանալու մասին: Դեսպանն ասել էր, որ ինքը ստացել է այսպիսի գրություններ. «Հրաժեշտ տուր կյանքիդ», «Ոչ մեկ քո վրա չի լացելու», «Եկել է քեզ վառելու ժամանակը» և այլն:
Դրանից հետո թուրքական իշխանություններն խստացրել են անվտանգության միջոցառումները Անկարայում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ:

Регион10:42, 17 Февраль 2020
Ранее дипломат отмечал, что последние события в сирийской провинции вызвали антироссийскую истерию в турецких соцсетях.
В комментарии «Звезде» Ерхов заявил, что пользователи Сети продолжают присылать оскорбления.
«Из последних, то, что нападало вчера вечером и сегодня утром, такие вещи, как «Мы возведем небоскребы из черепов ваших военных» и “Заплатите цену за каждую каплю пролитой вами крови” и так далее», — рассказал он.
При этом посол отметил, что информационное поле вокруг темы безопасности российских загранучреждений в последнее время «существенно подчищено».
Ерхов объяснил, что подобные высказывания игнорировать нельзя, так как они касаются не только дипломатов лично, но и России и всех ее представителей.
«В этих вопросах нужна крайняя осторожность и крайняя щепетильность, нельзя провоцировать злобу и ненависть, разжигать вражду между народами», — заключил он.
Пресс-атташе дипмиссии Ирина Касимова ранее сообщила РИА Новости, что турецкие власти предприняли дополнительные меры по охране посольства России в Анкаре, с аналогичным заявлением выступил турецкий МИД. В Кремле также выразили уверенность, что Турция примет все меры для безопасности сотрудников посольства и всех до одного россиян.