Հասարակական11:55, 06 Դեկտեմբեր 2019
«Մոռացված կոտորած. ինչպե՞ս Աթաթուրքը կոտորեց ալևիներին» անվամբ ֆիլմը պատմում է Դերսիմում ալևիների ջարդերի մասին, որի հրանհանգը տվել է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը:
Նշենք, որ տարածված տեսակետ կա, ըստ որի՝ ալևիներն առանձին էթնիկ խումբ են՝ համասերված հայերից, քրդերից, թուրքերից: Իսկ իրենք` ալևիները, իրենց դասակարգում են հետևյալ խմբերով՝ զազա ալևի, թուրք ալևի, քուրդ ալևի, հայ ալևի:
Ֆիլմում Աթաթուրքը նմանեցվում է նացիստների առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերի հետ: Թուրքիայի առաջին նախագահը ներկայացվել է որպես դարաշրջանի ամենադաժան բռնապետներից մեկը։
«Աթաթուրքը, փորձելով Թուրքիային դարձնել ժամանակակից պետություն, գործակցել է Հիտլերի հետ։ Աթաթուրքը նացիստական Գերմանիայից գնած թունավոր գազն օգտագործել է Դերսիմում»,- նշվում է ֆիլմում։
Հիշեցնենք, որ 1937-1938թթ. տեղի ունեցած Դերսիմի կոտորածի ժամանակ թուրքական բանակի գործողությունների հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների՝ սպանվել է 16.000, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ 70.000-ից 90.000 հազար քուրդ ալևի, ևս 12.000 մարդ էլ բռնագաղթի ենթարկվել:
Հուշագրի հիմնական նպատակն է իրականացնել համատեղ ծրագրեր՝ երիտասարդության ոլորտում գործընկերության ամրապնդման ուղղությամբ։

14:52, 06 Декабрь 2019
Турки подняли истерику из - за  документального фильма снятого немецким телеканалом ARD о первом президенте Турции.
В фильме, под названием ''Забытая резня: Как Ататюрк организовал резню алавитов ?'', рассказывается о том, как турки устроили резню алавитов по приказу Кемаля Ататюрка.
В фильме Ататюрка даже сравнивают с Адольфом Гитлером и отмечается, что первый президент Турции - один из самых жестоких диктаторов той эпохи.
«Ататюрк, пытаясь модернизировать Турцию, сотрудничал с Гитлером. Он покупал ядовитый газ у нацистов, чтобы использовать в Дерсиме против алавитов», -  рассказывается в фильме.
Напомним, что Дерсимская резня  произошла в турецкой провинции Дерсим (сейчас Тунджели) в 1937 и 1938 годах. Вооружённые силы Турции жестоко подавили восстание, устроив массовые погромы и чистки среди местного населения: алевитских курдов и заза. В результате по разным данным было убито от 70000 до 90.000 гражданского населения.