Հասարակական15:14, 11 Սեպտեմբեր 2019
Անկարայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Երխովը հայտնել է, որ տարեսկզբից  մինչ օրս Թուրքիայում 88 ռուս զբոսաշրջիկ է մահացել։ Ըստ դեսպանի՝ ևս 40 զբոսաշրջիկ բուժման նպատակով հետ են ուղարկվել Ռուսաստան։
Մահվան դեպքերի գերակշիռ մասի պատճառները եղել են սրտանոթային համակարգի խնդիրներն ու ճանապարհատրանսպորտային պատահարները։
Ռուս դեսպանի խոսքով՝ պատահարների թվի ավելացումը պայմանավորված է նաև Թուրքիա մեկնող ռուս զբոսաշրջիկների թվի զգալի աճով։ 2018թ․ Ռուսաստանից Թուրքիա է մեկնել շուրջ 6 միլիոն զբոսաշրջիկ։ Ակնկալվում է, որ այս տարի ևս այդ թիվը կավելանա:

ОБЩЕСТВО10:46, 11 Сентябрь 2019
Подсчитано число погибших в Турции российских туристов. Российский посол в Анкаре Алексей Ерхов сообщил, что 88 россиян скончались в Турции с начала нынешнего туристического сезона. Также зафиксировано около 40 случаев медицинской эвакуации.
По словам дипломата, что у большинства инцидентов были разные причины: инфаркты, инсульты, сердечные приступы, дорожно-транспортные происшествия и тд.
Стало известно, что в прошлом году Турцию посетили около шести миллионов россиян, в этом году их станет еще больше.
Турция возглавляет список самых популярных среди российских туристов стран. Вторым по популярности направлением оказалась Финляндия, третью строчку занял Казахстан.