Տարածաշրջան16:45, 23 Օգոստոս 2019
Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահների միջև հեռախոսազրույց է կայացել։ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են Սիրիայի Իդլիբ նահանգում տիրող իրավիճակը։
Վերջին 10 օրվա ընթացքում Սիրիայի կառավարական ուժերը Իդլիբում ահաբեկիչների դեմ պայքարում Ռուսաստանի աջակցությամբ հաջողություններ են գրանցել՝ իրենց վերահսկողության տակ առնելով մի քանի շրջաններ։
Այս ամենը մեծապես անհանգստացրել է Թուրքիային, մանավանդ, որ մի քանի օր առաջ Սիրիայի կառավարական ուժերը հրթիռակոծել էին Մաարեթ Էլ Նուման - Հան Շեյհուն ավտոճանապարհը, ինչի հետևանքով Թուրքիայի զինուժը չկարողացավ լրացուցիչ ուժեր տեղափոխել Հան Շեյհուն շրջանում տեղակայված թուրքական 9-րդ և 10-րդ դիտակատեր:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Էրդողանը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին մեղադրել է Իդլիբում հաստատված հրադադարը խախտելու մեջ, ինչպես նաև հայտնել է, որ Դամասկոսի ձեռնարկած քայլերը վնասում են սիրիական հակամարտության կարգավորմանը և Թուրքիայի անվտանգության տեսանկյունից «շատ լուրջ վտանգ» են ներկայացնում։
Էրդողանը պնդել է, որ Ասադի ուժերի առաջխաղացման հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծվել է «ճգնաժամային իրավիճակ»։

Регион17:06, 23 Август 2019
Президент России Владимир Путин и его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган обсудили в пятницу по телефону недавние события в Сирии и Ливии, сообщает в пятницу газета "Дейли Сабах".
В частности, Эрдоган заявил Путину, что действия сирийской правительственной армии в Идлибе привели к серьезному гуманитарному кризису в регионе, отмечает агентство "Анадолу".
Также Эрдоган заявил, что боевые действия в Идлибе вредят мирному процессу и представляют серьезную угрозу для национальной безопасности Турции.
Кроме того, президенты обсудили отношения России и Турции, отмечают СМИ.
Сирийская армия в настоящее время проводит операцию в провинции Идлиб. Ранее стало известно, что она взяла под контроль город Хан-Шейхун.
Идлиб в настоящее время - единственная провинция, существенную часть которой до сих пор удерживают под контролем мятежники.