Ռազմական06:22, 23 Մայիս 2019
Թուրքիայի փոխարտգնործնախարար Յավուզ Սելիմ Քըրանը հերքել է Ամերիկյան CNBC հեռուստաալիքը հայտնած այն տեղեկատվությունը, որի համաձայն՝ Վաշինգտոնը Թուրքիային 2 շաբաթ է տվել S-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերից հրաժարվելու համար։
Ինչպես հայտնի է, այդ համակարգերը այս ամառ Ռուսաստանը մատակարարելու է Թուրքիային։
Թուրք դիվանագետը նշել է, որ նման պահանջ պաշտոնական մակարդակով Թուրքիան ԱՄՆ-ից չի ստացել։  Նա ընդգծել է, որ նման վարկածներ նախկինում էլ էին շրջանառվում, երբ ԱՄՆ-ն, փորձելով խափանել ռուս-թուրքական գործարքը, S-400-ների փոխարեն Թուրքիային սկսեց առաջարկել ամերիկյան Patriot զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերը։
Քըրանը մեկ անգամ ևս հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն այդպես էլ չարձագանքեց աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին Թուրքիայի առաջարկին, որը հնարավորություն կտար լարված իրադրությունը քննարկել և կարգավորել։
Պատասխանելով լրագրողի՝ ամերիկյան F35 կործանիչների նախագծից Թուրքիայի հեռացվելու վերաբերյալ հարցին,  թուրք պաշտոնյան ասել է.
«Այս պահին F-35-ների առկախման մասին որևէ խոսք չկա։ Մեր օդաչուները շարունակում են վերապատրաստվել ԱՄՆ-ում»։

Армия06:36, 23 Май 2019
Заместитель министра иностранных дел Турции Явуз Селим Кыран опроверг информацию СМИ о том, что Вашингтон к концу первой недели июня требует аннулировать закупку С-400. Об этом дипломат заявил в ходе визита в Вашингтон.
Дипломат пояснил, что ранее появившаяся в СМИ информация о поступившем из США требовании отказаться в двухнедельный срок от российских зенитных комплексов С-400 ради американских систем Patriot «на официальном уровне не звучала». Кыран предположил, что подобные слухи появились еще в марте, после того как Вашингтон обновил свое предыдущее предложение по поставкам зенитных ракетных комплексов.
22 мая телеканал CNBC со ссылкой на анонимные источники сообщил, что в случае, если Турция не откажется от сделки с Москвой, стране придется выйти из программы по производству истребителей пятого поколения F-35. Турция не получит 100 уже заказанных самолетов и может попасть под санкции со стороны США и НАТО. Собеседник издания в Госдепартаменте подтвердил, что это окончательное требование США.