Թուրքիան և Ռուսաստանը ծրագրում են համատեղ պարեկապահակային ծառայություն սկսել Սիրիայում
Ռուսաստանը և Թուրքիան քննարկում են համատեղ պարեկապահակային ծառայություն իրականացնելու հնարավորությունը Սիրիայի քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող Թել Ռըֆաթ քաղաքի շրջակայքում։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ինչպես հայտնի է, Թուրքիան Սիրիայի քուրդ զինյալներին համարում է ահաբեկիչներ։
Ըստ Թուրքիայի ՊՆ-ի՝ «պարեկապահակային ծառայությունը թույլ կտա կանխել Թել Ռըֆաթից հաճախակի տեղի ունեցող հարձակումները թուրքական զինուժի վրա»։
Նշվում է նաև, որ Թուրքիան կշարունակի բանակցություններ վարել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ Եփրատի արևելյան հատվածում քուրդ զինյալների դեմ սպասվող ռազմագործողության հարցի շուրջ։ Ընդգծվել է, որ թուրքական կողմը գործողությունը սկսելու համար բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտել է։
Թուրքիան Սիրիայում արդեն երկու խոշոր ռազմական գործողություն է իրականացրել («Եփրատի վահան» (2016) և «Ձիթենու ճյուղ» (2018)։  Նշյալ գործողություններից ոչ մեկը համաձայնեցված չի եղել Սիրիայի կառավարության հետ։ Այդ երկու գործողություններն էլ մեծ հաշվով ուղղված էին Սիրիայի քրդական ուժերի դեմ։ Թուրքիան ծրագրել էր նոր ռազմական գործողություն սկսել Եփրատ գետի արևելյան հատվածում, սակայն այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահը հեռախոսազրույց ունեցավ ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի նախագահների հետ, Անկարայի ծրագիրը ժամանակավորապես հետաձգվեց:

Регион06:41, 13 Март 2019
Турция и Россия обсуждают возможность совместного патрулирования  в сирийском городе Телль-Рифат. Об этом сообщает министерство обороны Турции.
''С целью предотвращения нападений в Телль-Рифате на наших военных осуществляется координация с Россией по вопросу совместного патрулирования в этом районе''​​»,-говорится в сообщении.
Представители военного ведомства также отметили, что Анкара продолжает переговоры с Россией и США по вопросу подготовки военной операции к востоку от Евфрата. В Минобороне подчеркнули, что турецкое командование уже подготовило план военных действий.
Отметим, что Турция уже дважды проводила военные операции в Сирии, которые не были согласованы ни с правительством арабской республики, ни с Совбезом ООН. Каждый раз противниками турецких военных становились местные курды, которые сотрудничают с сирийской оппозицией и США. Недавно Анкара анонсировала новую военную операцию на востоке от Евфрата и в Манбидже. После телефонных переговоров с президентом США Дональдом Трампом президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган решил отложить вторжение в Сирию.